Politycy przy gromnicy

Nie lubię, gdy fotografuje się ludzi przyjmujących komunię. Szczególnie teraz, gdy Najświętszy Sakrament rozdawany jest taśmowo, w pośpiechu, a wierni przebierają nogami, stojąc w kolejce, i niemal nikt nie przyklęka przed kapłanem.

Aktualizacja: 08.08.2015 15:08 Publikacja: 07.08.2015 01:06

Dominik Zdort

Dominik Zdort

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek

A skoro podniosłości tej chwili nie czuje się w rzeczywistości, to i na zdjęciach widać tylko dziwacznie rozchylone usta, wykrzywione głowy i wyciągnięte szyje.

Są jednak przypadki, gdy zrobienie takiej fotografii się przydaje. Choćby wtedy, gdy do komunii przystępuje polityk, który publicznie popełnił grzech ciężki. A ostatnio w Polsce kilkuset posłów, senatorów i prezydent – cytując komunikat episkopatu – „dobrowolnie opowiedziało się przeciw godności człowieka przez głosowanie lub podpisanie ustawy legalizującej procedurę in vitro". Takie osoby więc powinny powstrzymać się od przystępowania do komunii, „dopóki nie zmienią publicznie swego stanowiska". I nie ma tu pola do interpretacji, bo punkt 915 prawa kanonicznego mówi wprost, że do komunii świętej nie należy dopuszczać „osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim".

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu