Ekwiwalent urlopowy dla nauczycieli

Ekwiwalent urlopowy nauczycieli akademickich będzie ustalać się tak samo jak innych pracowników. ?To dla nich korzystne.

Publikacja: 01.08.2014 09:52

Ekwiwalent urlopowy dla nauczycieli

Foto: www.sxc.hu

Obliczając ekwiwalent za niewykorzystany urlop nauczyciela akademickiego, wysokość jego wynagrodzenia należy podzielić przez 21. Tyle wynosi średnia liczba dni roboczych przypadających w miesiącu.

Takie rozwiązanie przewiduje wchodząca dzisiaj w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich.

Obowiązujące do tej pory przepisy były  niezgodne z konstytucją. Tak orzekł w zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 53/11). Nakazują one podział wynagrodzenia przez liczbę dni kalendarzowych. Nie da się jednak w ten sposób dokładnie wskazać liczby dni kalendarzowych będących podstawą obliczenia rekompensaty. Nie wiadomo, w jakim terminie zatrudniony wziąłby urlop wypoczynkowy. Nie sposób także sprecyzować, ile przypadnie podczas niego sobót, niedziel i świąt. Z tego powodu niemożliwe było  dokładne obliczenie ekwiwalentu pieniężnego odpowiadającego wynagrodzeniu za pracę.

Zgodnie z prawem o szkolnictwie wyższym nauczycielowi akademickiemu przysługuje 36 dni urlopu i nie wlicza się do niego sobót, niedziel ani świąt. Pieniężny ekwiwalent za urlop dostaje, gdy nie wykorzysta wakacji w naturze z powodu rozwiązania bądź wygaśnięcia stosunku pracy. Ekwiwalent ten ustala się według zasad stosowanych przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, a to ostatnie ma odzwierciedlać zarobki, jakie nauczyciel akademicki otrzymałby, gdyby nie wypoczywał, lecz w tym czasie pracował.

Resort szkolnictwa wyższego zdążył zmienić przepisy przed utratą mocy obowiązującej tych zakwestionowanych przez Trybunał.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 17 lipca 2014 r. DzU z 22 lipca 2014 r., poz. 959

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce