Inwestujmy w wartość intelektualną

Zrealizowaliśmy cele, które deklarowaliśmy podczas rozdania Orłów Innowacji. Jesteśmy na giełdzie, rozwijamy produkt i rośniemy za granicą - mówi Marek Trojanowicz, przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Brainscan SA.

Publikacja: 27.02.2025 13:44

Inwestujmy w wartość intelektualną

Foto: Mat. prasowe

Brainscan uzyskał wyróżnienie w konkursie Rzeczpospolitej Orzeł Innowacji w roku 2022 za najlepsze rozwiązanie technologiczne, czyli za…

Brain Scan zajmuje się używaniem metod uczenia maszynowego, czyli tego wszystkiego, co potocznie nazywamy sztuczną inteligencją, do znajdowania zmian chorobowych w obrazie z badania tomografii komputerowej głowy.

Wówczas, podczas uroczystości wręczenia nagród Orła Innowacji, wspominali państwo o swoich celach: kwestii wejścia na rynek kapitałowy, ekspansji zagranicznej i oczywiście rozwoju produktu. Jak wyglądało tych parę lat, jeżeli chodzi o funkcjonowanie państwa firmy?

Mógłbym powiedzieć: we did it. Weszliśmy na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie poprzez NewConnect. Nasze rozwiązanie rozwinęliśmy do tego stopnia, że znajdujemy w tej chwili ponad 30 zmian patologicznych, które są możliwe do detekcji na badaniu obrazowym z tomografii komputerowej mózgu. Co do ekspansji międzynarodowej – mamy najnowszy certyfikat, który jest wydawany przez Unię Europejską, CE MDR. Dlatego jesteśmy w stanie wdrażać nasze rozwiązanie do wszystkich placówek medycznych w Europie. Jednak nie zatrzymaliśmy się na Europie, poszliśmy o krok dalej, do Wielkiej Brytanii, która z Unii Europejskiej wyszła, więc musieliśmy recertyfikować nasze rozwiązania także na ten rynek. A w planach mamy niedoceniany, lecz bardzo ciekawy rynek Afryki Północnej i Środkowego Wschodu.

To w jakim momencie rozwoju biznesu jesteście?

Pod względem produktu naszej firmy na pewno nie nazywałbym startupem. Od ponad trzech lat nasze rozwiązanie jest absolutnie wdrażalne, działa w jednostkach medycznych. Takie wdrożenie zajmuje od tygodnia do trzech tygodni, czyli jak na tego typu rozwiązania bardzo szybko i bezproblemowo integrujemy się z całym obiegiem informacji w szpitalu.

Natomiast od strony przychodowej cały czas jesteśmy poniżej break even -zarząd będzie walczył w tym roku, żebyśmy jak najszybciej ten break even pokonali. Ale pamiętajmy, że wszystkie rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję, w szczególności w medycynie, muszą się osadzić w rynku.

Jakie znaczenie miało wyróżnienie, które przyznaliśmy wam w 2022 roku?

Tutaj są trzy płaszczyzny. Pierwsza – marketingowa. Nagroda na pewno dużo nam dała pod kątem promocji w mediach społecznościowych, LinkedInie. W drugim wymiarze – promocji międzynarodowej - efekty były mniejsze, gdyż to jednak nagroda polska, lokalna. Jest jeszcze trzeci wymiar – docenienia innowacyjności, wartości intelektualnej. I to wypada najgorzej. Jeszcze cały czas przed nami jest odpowiedź na pytanie, co mamy zrobić, aby nasze dzieci mogły korzystać z wartości intelektualnej, którą my wypracujemy. Jeszcze nie wyszliśmy z ewolucji, która zaczęła się w 1989 roku. Byliśmy bardzo długo zachwyceni tym, że jesteśmy tańszą siłą roboczą. Natomiast wydaje mi się, że doszliśmy do takiego momentu, w którym należy coraz więcej zadawać pytań, co mamy zrobić, żebyśmy mieli własną wartość intelektualną, oczywiście szytą na nasze warunki, na nasze europejskie możliwości.

Czy ma pan receptę?

Chyba tak i to właśnie w ujęciu europejskim. Otóż wojna na Ukrainie, mimo swojego tragizmu, odpowiedziała na jedno pytanie. Okazało się, że pewnym kluczem do sukcesu w przestrzeni militarnej jest oparcie się na bardzo wielu małych firmach, które bardzo szybko są w stanie opracować technologię przydatną dla wojska. Wydaje mi się, że gdybyśmy postawili na rozwiązania wertykalne z własnym know-how, to otwieramy drogę, żebyśmy byli przynajmniej zauważalni.

Tymczasem bardzo dużo ludzi woli zainwestować w rzeczy, które nie są związane z wartością intelektualną, z know-how, tylko w te bardziej namacalne. Wydaje mi się, żeby tę mentalność zmienić i inwestowanie w spółki uczynić bardziej popularnym, to dobrze byłoby gdyby te spółki nie rzucały się na projekty pięcio-, sześcioletnie, tylko właśnie takie wertykalne, które można dowieźć w dwa, trzy lata. Które bardzo szybko dają odpowiedź potencjalnemu inwestorowi, że nie jest to przygoda na nie wiadomo jak długi okres.

Brainscan uzyskał wyróżnienie w konkursie Rzeczpospolitej Orzeł Innowacji w roku 2022 za najlepsze rozwiązanie technologiczne, czyli za…

Brain Scan zajmuje się używaniem metod uczenia maszynowego, czyli tego wszystkiego, co potocznie nazywamy sztuczną inteligencją, do znajdowania zmian chorobowych w obrazie z badania tomografii komputerowej głowy.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Orzeł Innowacji
Szkoda, że nie działamy tylko w Polsce
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Orzeł Innowacji
Łączymy specjalistów IT
Orzeł Innowacji
W polskim biznesie musi nastąpić innowacyjny przełom
Orzeł Innowacji
Dzięki nam żywność się nie psuje
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Orzeł Innowacji
Innowatorzy potrzebują deregulacji. Co blokuje rozkwit młodych firm?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście