Aktualizacja: 24.03.2020 15:11 Publikacja: 24.03.2020 00:01
Dziennik Ustaw
Foto: Fotorzepa/JerzyDudek
Ocena skutków regulacji (OSR) to najmniej znana, choć nieodłączna część każdego rządowego projektu ustawy czy rozporządzenia. Wydaje się, że administracja centralna oswoiła się z tym dokumentem, natomiast oczekiwania przedsiębiorców, organizacji społecznych, Trybunału Konstytucyjnego czy obywateli co do jakości przedstawionych OSR są coraz większe. Nakłada to na Kancelarię Premiera i ministerstwa obowiązek ciągłego podnoszenia swoich kompetencji.
Konieczność tworzenia OSR jest wynikiem odchodzenia od normatywizmu prawniczego i próbą poszukiwania źródeł prawa w woli suwerena – jego oczekiwaniach i poglądach. Demokratyczną emanacją tego suwerena jest parlament, kontrolowany przez niego rząd oraz prezydent. Jednocześnie zjawisko entropii prawa i coraz większej „branżowości" jego poszczególnych gałęzi wymusza na administracji publicznej stworzenie możliwie prostego narzędzia opisującego planowane zmiany legislacyjne. Taki zwięzły dokument powinien zawierać informacje o celowości wprowadzania danej regulacji, proponowanych w ustawie (rozporządzeniu) rozwiązaniach i ich skutkach finansowych dla budżetu państwa, samorządów, przedsiębiorców czy zwykłych obywateli, a także dokonywać, często bardzo istotnych, porównań do podobnych regulacji obowiązujących w innych państwach (co jest istotne np. przy implementacji dyrektyw).
Można się zastanawiać, na ile raport ministra sprawiedliwości Adama Bodnara to wewnętrzne porachunki w skonfliktowanej instytucji. Ale dobrze, że powstał. To na pewno mocny argument za tym, by wreszcie odpolitycznić prokuraturę.
Jeśli jedną ręką władza zamierza dobić sądownictwo weryfikacją statusu jednej trzeciej sędziów z powodu wadliwego procesu powołania, a drugą macha na pociągnięcie do odpowiedzialności osoby podejrzewanej o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, to chyba coś jest nie tak.
Negowanie pojęcia alienacji rodzicielskiej jako utrudniającego zwalczanie przemocy wobec kobiet może skutkować wzrostem fałszywych oskarżeń o przemoc pod adresem mężczyzn, którzy są faktycznie od dzieci alienowani.
Inwestorzy zainteresowani międzynarodowymi akwizycjami muszą liczyć się z ryzykiem, że deklarowana przez administrację Joe Bidena polityka „małego podwórka za wysokim ogrodzeniem” odchodzi do przeszłości. Czeka nas prawne pole minowe.
„Władza sama siebie zmarnowała, z uporem działając wbrew społeczeństwu”. O tym cytacie z Jasienicy powinni pamiętać dziś polscy politycy, pogłębiający chaos prawny jaki panuje w kraju.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
- mówił po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim prezydent Andrzej Duda.
W Moskwie wprost demonstrują, że nie szanują przywódców państw europejskich i nie widzą na mapie Europy miejsca dla niepodległej Ukrainy. Układy chcą zawierać wyłącznie ze Stanami Zjednoczonymi. I Chinami.
Lotnisko w Radomiu obsłużyło w 2024 roku, który był pierwszym pełnym rokiem jego funkcjonowania, 112,6 tysiąca pasażerów.
Dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych osłabiły dolara i pomogły notowaniom złotego.
Inflacja bazowa w USA była w grudniu nieco niższa od prognoz. Wzrosły więc szanse na obniżki stóp procentowych przez Fed.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas