Pisząc niedawno o in vitro, wskazałem, że pierwszą ustawę regulującą to zagadnienie uchwalono już prawie 30 lat temu w australijskiej Victorii. Lata minęły i nowe informacje dotarły na temat prawnej regulacji in vitro, tym razem z Kostaryki. Był to do niedawna jedyny kraj obu Ameryk, w którym udało się powstrzymać legalizację in vitro...
W krajach Ameryki Południowej oraz Środkowej stosowanie prokreacji medycznie wspomaganej nie jest nieznane, skoro działa tam Red Latinoamericana de Reproducción Asistida.
1
Pierwsze „bebe" poczęte metodą in vitro urodziło się w Argentynie w 1984r. Szacuje się, że w dwudziestoleciu 1990-2010 w całej Ameryce łacińskiej urodziło się 150 000 takich dzieci.
Kontynentalnym aktem prawnym o dużym znaczeniu jest Pakt z San Jose – Amerykańska Konwencja Praw Człowieka, która w art. 4 deklaruje prawo do życia od momentu poczęcia (koncepcjonizm). W ślad za tym w doktrynie dominuje pogląd, że embrion ludzki, także poczęty in vitro ma osobowość prawną. Ochronę życia od poczęcia deklarują konstytucje Chile, Ekwadoru, Kostaryki, Peru i Wenezueli.