Kwestia przemocy, a szczególnie przemocy wobec dzieci, budzi zawsze uzasadnione emocje. Przepisy znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej obowiązują już od ponad roku. Szkoły i przedszkola nadal sygnalizują jednak problemy w ich interpretacji. Do tego dochodzi obowiązek ustanowienia w placówce standardów ochrony małoletnich.
Kiedy wychowawca lub nauczyciel ma obowiązek podjąć interwencję na podstawie procedury Niebieskich Kart
Zgodnie z obowiązującą ustawą o przeciwdziałaniu przemocy domowej wychowawca klasy lub nauczyciel znający sytuację domową małoletniego, a także pedagodzy i psychologowie szkolni mają obowiązek podjąć interwencję na podstawie procedury Niebieskich Kart wówczas, gdy będzie to miało związek z uzasadnionym podejrzeniem stosowania przemocy domowej.
W praktyce może pojawić się jednak wątpliwość co do tego, czym jest „uzasadnione podejrzenie stosowania przemocy domowej”. W wielu przypadkach bowiem pracownicy jednostek oświaty mogą mieć wątpliwość, czy w określonej sytuacji należy wszcząć procedurę Niebieskich Kart.
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że uchwalona w 2023 roku nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej nie rozwiązała sporu dotyczącego tego, czy wszcząć procedurę i w konsekwencji założyć Niebieską Kartę dla dziecka tylko wtedy, gdy przemoc stosowana jest wobec dziecka bezpośrednio, czy również wtedy, gdy dziecko to przebywa w rodzinie, w której dochodzi do stosowania przemocy między osobami dorosłymi, nawet wtedy, gdy konflikt jest dla dziecka niezauważalny i jego w zasadzie nie dotyczy.
Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej przez osobę doznającą przemocy domowej należy rozumieć także małoletniego będącego świadkiem przemocy domowej wobec osób najbliższych. Brzmienie wspomnianego przepisu sugeruje, że „uzasadnione podejrzenie stosowania przemocy domowej” należy rozumieć raczej rozszerzająco i odnosić to pojęcie także do sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko doświadcza przemocy w sposób pośredni, będąc świadkiem przemocy stosowanej wobec jego najbliższych, wymienionych w katalogu ujętym w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.