Maciej Kiełbowski

Czy wyjścia do teatru, kina i parków rozrywki można finansować z dotacji oświatowej?

Organy i sądy administracyjne nie wypracowały jak dotąd jednolitego stanowiska, czy można finansować z dotacji oświatowej wizyty podopiecznych w kinach, teatrach czy parkach rozrywki. W którym kierunku skłania się najnowsze orzecznictwo WSA?

Szkoły niepubliczne są teraz mocniej chronione przed likwidacją

Decyzja o wykreśleniu wpisu z ewidencji szkół i placówek niepublicznych podlega kontroli organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Jest ona zaskarżalna do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Fornalczyk, Kiełbowski, Lechna-Marchewka: Wygrali z MPO, ale niesmak pozostał

Prawo zamówień publicznych dopuszcza udzielenie zamówień in-house, ale uzależnia je od spełnienia pewnych warunków.

Pozwolenie na wznowienie robót nie wygasa po trzech latach

Decyzja o pozwoleniu na budowę może zostać wydana, gdy roboty nie zostały rozpoczęte. Nie można jej utożsamiać z decyzją o wznowieniu robót budowlanych.

Postępowania administracyjne muszą trwać mimo epidemii koronawirusa

Ograniczenia związane ze stanem epidemii utrudniają życie każdemu z nas. Nie ma jednak podstaw, aby w toczących się postępowaniach administracyjnych były wstrzymywane czynności i rozpoznawanie spraw, zwłaszcza że może to doprowadzić do nawarstwiania się zaległości. Brak kar za bezczynność lub przewlekłość postępowania nie powinien być dla organów wymówką.

Skutki wejścia w życie specustawy mieszkaniowej

Od sierpnia 2018 r. obowiązuje specustawa mieszkaniowa, która miała prowadzić do szybszego uzupełnienia niedoborów krajowego zasobu mieszkań. Jak dotąd jednak nie wywołuje ona większych skutków. Wnioski w jej trybie to rzadkość.

Mediacja w administracji – obowiązek czy przywilej?

Od 2017 roku mediacja może zostać przeprowadzona w toku postępowania administracyjnego, o ile pozwala na to charakter sprawy. Takie sformułowanie przepisu daje organowi prowadzącemu postępowanie dużą uznaniowość.

WSA ws. budowlanych: sądy częściej wymagają od organów odwoławczych merytorycznego orzekania

Coraz więcej sprzeciwów jest uwzględnianych i organy odwoławcze są zobowiązywane do merytorycznego orzekania, w tym w sprawach budowlanych i związanych z zagospodarowaniem nieruchomości.

Zmiana sposobu użytkowania, gdy część mieszkalna budynku staje się hotelem

Skoro budynek w części pozostawał przeznaczony pod funkcję mieszkalną, wynajem poszczególnych pokoi może być kwalifikowany jako zmiana sposobu użytkowania, która dokonana bez zgłoszenia może wymagać przeprowadzenia procedury legalizacyjnej.

NSA: sprzeciw nie służy od postanowień uchylających postanowienie organu I instancji

Sprzeciw – nowy środek zaskarżenia do sądu administracyjnego, wprowadzony 1 czerwca 2017 r. – coraz bardziej obrasta w orzecznictwo. Właśnie pojawił się pogląd, zgodnie z którym nie służy on od postanowień uchylających postanowienie organu I instancji i przekazujących sprawę do ponownego rozpoznania.