Aktualizacja: 23.08.2016 07:50 Publikacja: 23.08.2016 07:50
Rz: 1 września wchodzą w życie duże zmiany odnośnie pisemnego potwierdzania pracownikom zawarcia umów o pracę. Czy pracodawca może w świetle nowej regulacji potwierdzić zawarcie umowy o pracę z wyprzedzeniem, np. wysyłając pismo pocztą kilka dni wcześniej?
dr Patrycja Zawirska radca prawny, partner K&L Gates: Szef musi wykonać swój obowiązek najpóźniej bezpośrednio przed dopuszczeniem zatrudnionego do pracy. Jest to moment graniczny, a więc można to zrobić wcześniej. Przykładowo, strony ustaliły bez zachowania formy pisemnej wszystkie podstawowe warunki pracy, która ma rozpocząć się od pierwszego dnia następnego miesiąca. Pracodawca chciałby podpisać umowę o pracę tego dnia, lecz fizycznie będzie to możliwe dopiero o 9 rano, podczas gdy zatrudniony ma się zjawić w firmie o godzinie 8. W takiej sytuacji pracodawca może dostarczyć informację, o której mowa w nowelizacji, np. kilka dni przed rozpoczęciem pracy. Pojawia się jednak pytanie o sens takiego działania. Potwierdzenie ma określać strony i rodzaj umowy oraz jej warunki. Musi je podpisać osoba upoważniona do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego. Niejednokrotnie lepiej będzie od razu podpisać umowę o pracę z datą przyszłą. Inny problem dotyczy wysyłki pocztą. Zatrudniony może nie odbierać listu. Dopiero zaś dwukrotne awizowanie tworzy domniemanie skutecznego doręczenia. W praktyce rozwiązaniem zdecydowanie rekomendowanym jest przekazywanie wszelkiego rodzaju dokumentacji pracowniczej osobiście, za potwierdzeniem odbioru.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Wysoce ryzykowne jest zamieszczenie Polsatu i TVN w wykazie firm strategicznych Polski na podstawie rozporządzenia z uwagi na wtórną w tym stanie faktycznym działalność telekomunikacyjną, a nie podstawową – medialną (audiowizualną).
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas