Motywy rozstrzygnięcia NSA ?z 22 września 2014 r. zawierają wewnętrznie sprzeczną argumentację. ?Uzasadniając podjęcie uchwały, NSA uznał za zasadne ?wszystkie dotychczas prezentowane argumenty za odmową przyjęcia statusu strony izb notarialnych ?w postępowaniach ?o powołanie lub odwołanie notariusza. Wskazał przede wszystkim, że:
- ?udział rady izby notarialnej ?w tych postępowaniach jest wykluczony ze względu na działanie rady w tych postępowaniach na podstawie art. 106 kodeksu postępowania administracyjnego w charakterze organu współdziałającego z ministrem sprawiedliwości, co znajduje poparcie w utrwalonej linii orzeczniczej sądów administracyjnych;
- ?zakres działania izby notarialnej został określony w ustawie – Prawo o notariacie w sposób wyczerpujący i żaden przepis prawa nie przyznaje radzie izby notarialnej uprawnienia do składania odwołań w sprawie powołania notariusza ani w inny sposób nie kreuje jej materialnoprawnego interesu w rozumieniu art. 28 k.p.a., który uzasadniałby jej udział w tym postępowaniu ?w charakterze strony;
- ?wyłącznie od decyzji ustawodawcy zależy szczegółowe określenie zadań samorządu zawodowego mieszczących się w pojęciu pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu. Dbałość o należyte wykonywanie zawodu notariusza jest zadaniem państwa. Może ono zostać przekazane na zasadzie decentralizacji samorządowi zawodowemu w całości lub tylko w części, zgodnie ze swobodną wolą ustawodawcy. Wprawdzie przekazał on to zadanie samorządowi notarialnemu, ale tylko częściowo, tj. w zakresie opiniowania wniosków osób zainteresowanych powołaniem na stanowisko notariusza.
To z jednej strony. Z drugiej jednak NSA przyjął, że izbom notarialnym przysługuje status strony w powołanych postępowaniach ze względu na ciążący na samorządzie notarialnym – na podstawie art. 17 ust. 1 Konstytucji RP – obowiązek pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu notariusza, której zakres sprawowania powinien być rozumiany szeroko. ?Zdaniem NSA piecza powinna obejmować także czynności ?związane z władczym ?decydowaniem lub współdecydowaniem o dopuszczeniu ?do wykonywania zawodu zaufania publicznego.