Urząd Ochrony Konkurencji ?i Konsumentów przygotowuje nowelizację ustawy deweloperskiej. Projekt ma być gotowy w drugiej połowie 2015 r. Teraz jest więc odpowiedni moment na przedstawianie postulatów i lobbing w celu uniknięcia wprowadzenia do ustawy daleko idących ograniczeń, które w konsekwencji mogą zahamować tempo rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce.
10 października br. Sejm przyjął informację rządu na temat działania ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (ustawy deweloperskiej). W trakcie wcześniejszej, przeprowadzonej we wrześniu, debaty nad informacją rządu w tej sprawie przedstawiciele UOKiK zapowiedzieli, że w drugiej połowie 2015 r. gotowy będzie projekt nowelizacji przepisów. Jak wskazano, konieczne będzie pogodzenie interesów konsumentów i deweloperów. Jednak propozycje, które wstępnie przedstawiono jako ramowy program wspomnianej nowelizacji, wydają się pomijać racje tych drugich.
Otwarte i zamknięte
Pewne zaniepokojenie budzą stwierdzenia UOKiK, że o wiele lepszym standardem są zamknięte rachunki powiernicze. Zdaniem urzędu powszechnie stosowane otwarte rachunki powiernicze nie chronią aż tak dobrze pieniędzy nabywcy przyszłego lokalu. Jeśli traktować powyższe stwierdzenie jako zapowiedź nałożenia na deweloperów dodatkowych obowiązków w tym zakresie, budzi to uzasadniony niepokój.
Z mocy art. 4 ustawy deweloperskiej każdy deweloper musi zabezpieczyć interesy kupujących przez zastosowanie rachunku powierniczego. Rachunek ten, rozumiany zgodnie z definicją zawartą w art. 59 prawa bankowego, ma gwarantować najemcy wyższy poziom bezpieczeństwa – przede wszystkim ze względu na to, że zgromadzone na nim środki nie podlegają egzekucji i są wyłączone z masy upadłości. W praktyce oznacza to, że nabywca lokalu może – co do zasady – odzyskać swoje pieniądze, nawet jeśli deweloper ogłosi upadłość.
Wśród mieszkaniowych rachunków powierniczych wyróżniamy otwarte i zamknięte. W dużym uproszczeniu różnica między nimi polega na tym, że środki z rachunku zamkniętego zostaną wypłacone deweloperowi dopiero po ukończeniu całej inwestycji, a w przypadku rachunku otwartego wypłacane są transzami, po każdym ukończonym etapie inwestycji, o ile kontrola banku nie wykaże nieprawidłowości w jej realizacji.