Każde działanie, w tym wejście w spór z innym podmiotem, oceniane jest nie tylko pod kątem potencjalnych szans na wygraną, ale i poniesionych na nią kosztów.
Strategia prowadzenia sporów i postępowań wymaga nawet bardziej niż w przeszłości uwzględnienia ograniczonego zazwyczaj budżetu, planowanych kosztów i możliwych do poniesienia strat.
Wewnętrznie, przez kancelarie czy wspólnie
W dyskusjach o przewadze obsługi prawnej przez kancelarie nad prowadzoną przez prawników wewnętrznych nie może zabraknąć kosztów postępowań. Pozostaje sporo przestrzeni do racjonalizacji i optymalizacji kosztów. Zarządy i kierownictwo przedsiębiorstw, jak też szefowie działów prawnych mogą zdecydować o powierzeniu obsługi prawnej postępowania czy sporu wewnętrznym prawnikom, ale też kancelariom. To istotne w skutkach decyzje finansowe. Wybór kancelarii, zwłaszcza wyspecjalizowanej w dziedzinie, w jakiej prowadzone jest postępowanie, może przesądzić o wygranej, generując jednak poważne koszty usług prawnych. Prowadzenie postępowań przez wewnętrznych prawników może zaś przynieść wymierne oszczędności, nie zawsze jednak gwarantując odpowiednie doświadczenie procesowe. Nie można więc z góry przesądzić, który model jest lepszy. Taką analizę mogą przeprowadzić jedynie osoby znające potrzeby danej firmy, charakter sporu, a także możliwości merytoryczne własnych prawników i kancelarii.
Bezpiecznym modelem może być system mieszany polegający bądź na podziale postępowań między prawników wewnętrznych i kancelarie w ten sposób, że albo dzielą się rodzajami prowadzonych przez siebie spraw, albo obie grupy pracują nad tymi samymi, dzieląc się poszczególnymi etapami czy zadaniami (np. prawnicy wewnętrzni zbierają materiał dowodowy, a kancelaria sporządza finalne pisma i reprezentuje klienta w sporze).
Na jakim forum
Kontrola kosztów może się także przejawiać w wyborze odpowiedniej drogi postępowania. Mówimy nie tylko o procesach sądowych, ale o sporze między dwoma podmiotami.