Piotr Górski: Dzisiaj rozpoczynają się „gorsze” igrzyska. Co zrobi minister równości?

Dlaczego zawody igrzysk olimpijskich i tzw. paralimpijskich nie toczą się w tym samym czasie? Dlaczego nie są to te same igrzyska? Czyżby ktoś uważał, że nie wypada, aby osoby na wózkach maszerowały razem z osobami zdrowymi?

Publikacja: 28.08.2024 11:19

Dlaczego paraolimpijczycy rywalizują ze sobą po olimpijczykach?

Dlaczego paraolimpijczycy rywalizują ze sobą po olimpijczykach?

Foto: REUTERS/Amr Alfiky

Michał Dąbrowski, Patrycja Suter i jeszcze 84 sportowców. Kto zna nazwiska osób, które od dzisiaj walczyć będą na igrzyskach w Paryżu? Igrzyskach osób doświadczonych przez los.

Dlaczego igrzysk olimpijskich osób niepełnosprawnych nie zobaczymy w TVP?

Michał Dąbrowski jest szermierzem dodatkowo walczącym z nowotworem. Walczy na wózku. Patrycja jest kolarką, jedzie z pilotką. Ludzie godni podziwu, szacunku. Dający przykład młodym i starszym.

Dziś odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich osób niepełnosprawnych. Niestety nie zobaczymy jej na ekranach państwowej telewizji. Prawa do jej transmisji kupił Polsat i będzie pokazywał je na kanale płatnym. Telewizja Polska mogła i powinna jednak kupić sublicencję.

Czytaj więcej

Paryż 2024. Na których arenach w Paryżu odbędą się igrzyska paralimpijskie?

Trudniej o bardziej jaskrawy przykład braku równości osób zdrowych z osobami pokrzywdzonymi przez los. Gdzie jest w tym momencie minister ds. równości? Czemu nie woła o równe traktowanie?

Dlaczego nie używam słowa „paralimpiada”

Celowo nie używam też słowa „paralimpiada”. Zajrzałem do słownika. Ten przedrostek oznacza „niby”, „prawie”, „wyrażający podobieństwo do tego, co jest określane drugą częścią złożenia”. Nie. Są to normalne igrzyska, a nie prawie igrzyska. A może nawet coś więcej niż igrzyska. Zawodnicy, którzy na nich startują, zasługują na taki sam szacunek i zainteresowanie jak bohaterowie „normalnych” igrzysk.

Niestety ich potu i łez nie zobaczymy w szeroko dostępnych kanałach. Co najwyżej usłyszymy o nich zdawkowo w serwisach. A szkoda. Od lat bowiem zdobywają na igrzyskach znacznie więcej medali dla Polski niż konwencjonalni olimpijczycy.

Czytaj więcej

Igrzyska w Paryżu były listem miłosnym. Teraz dostaniemy hollywoodzki blockbuster

W tym miejscu warto też zadać pytanie o nakłady, jakie ponosi Polska i my wszyscy na niepełnosprawnych sportowców. Czy są podobne w przeliczeniu na sportowca jak w przypadku PKOl? Czy finansowe nagrody niczym się nie różnią? To kolejne pytania do ministrów sportu i równości.

Dobrze, powie ktoś, ale konkurencja mniejsza, mniej zawodników i reprezentacji. Może i tak, ale w niczym nie umniejsza to wysiłkowi, jaki wkładają w przygotowania i walkę. Mniejsza konkurencja? Bo mniej jest osób doświadczonych przez los, które decydują się na walkę, treningi, wyrzeczenia. Które, mimo swoich ułomności, się nie poddają.

Dlaczego nie są to te same igrzyska?

Ciężko mi też zrozumieć, dlaczego te zmagania nie toczą się w tym samym czasie? Dlaczego nie są to te same igrzyska? Oczywiście, zrozumiałe jest, że starty powinny odbywać się osobno, ale już same igrzyska chyba nie. Czyżby ktoś uważał, że nie wypada, aby osoby na wózkach maszerowały razem z osobami zdrowymi? Wybaczcie, ale mówienie o kłopotach organizacyjnych do mnie nie przemawia.

Pewne jest, że to rozdzielenie skutkuje mniejszą widownią i jakby zrzuceniem na drugi plan zmagań, które właśnie się rozpoczynają.

W filmie  dokumentalnym „Widzieć w ciemności” o ośrodku dla niewidomych w Laskach pod Warszawą pokazano, jak osoby niewidome grają w tenisa czy żeglują po morzach. Nie poddają się. Każdy ich medal należy mnożyć przez dziesięć. Ale nikt tego nie zrobi, bo wówczas porównanie z wynikami medalowymi osób zdrowych wyszłoby jeszcze bardziej na korzyść osób niepełnosprawnych.

Życzę polskim olimpijczykom, żeby zdobyli o wiele więcej medali dla Polski niż dziesięć.

Autor

Piotr Górski

Dziennikarz zajmujący się od 30 lat tematyką medyczną, scenarzysta, reżyser

Michał Dąbrowski, Patrycja Suter i jeszcze 84 sportowców. Kto zna nazwiska osób, które od dzisiaj walczyć będą na igrzyskach w Paryżu? Igrzyskach osób doświadczonych przez los.

Dlaczego igrzysk olimpijskich osób niepełnosprawnych nie zobaczymy w TVP?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Troska o dobrostan zwierząt jest częścią polskiej historii. Czas na kolejny krok
Opinie polityczno - społeczne
Jan Środoń: Boże, broń nas przed taką reformą. Jak skutecznie naprawić PAN?
Opinie polityczno - społeczne
Ćwiek-Świdecka: Sprawdziany zachęcą do gimnastyki? Ciekawa koncepcja walki ze zwolnieniami z WF-u
analizy
Jacek Nizinkiewicz: Czy Donald Trump oddałby Polskę Władimirowi Putinowi? Co wiemy po debacie
Opinie polityczno - społeczne
Paweł Łepkowski: Donald Trump z Kamalą Harris na mocny remis w niegrzecznej debacie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne