Uprawnione do jego otrzymania mają być osoby pobierające rentę socjalną, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.
Dodatek dopełniający będzie przyznawany na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego. Ubiegać się o niego może także inna osoba, kierownik ośrodka pomocy społecznej albo dyrektor centrum usług społecznych, którzy mają do tego uprawnienia (tj. zgodę osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego).
W przepisach przejściowych zapisano natomiast, że w przypadku gdy osoba pobierająca rentę socjalną nie ma orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji (w dniu wejścia w życie nowelizacji), dodatek dopełniający przysługuje na jej wniosek, o ile uzyska ona takie orzeczenie. Natomiast gdy wszystkie przesłanki w momencie obowiązywania ustawy będą spełnione, dodatek zostanie wypłacony z urzędu.
W ustawie podwyższono również maksymalną kwotę łączną, jaką osoba może otrzymać w przypadku wystąpienia zbiegu renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej lub świadczenia przysługującego członkom rodziny poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy. Wzrosła ona z 200 proc. do 300 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Pierwsza wypłata dodatku dopełniającego ma nastąpić w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.
Ustalenie uprawnienia do tego świadczenia, jego wypłata, odmowa przyznania i wstrzymanie przelewu z tego tytułu będą odbywały się na takich zasadach jak w przypadku renty socjalnej.