Aktualizacja: 22.02.2025 15:03 Publikacja: 24.04.2024 04:30
Aktywista organizacji klimatycznej "Ostatnie Pokolenie" zakłócający otwarcie sezonu wyścigów konnych na warszawskim Służewcu, 20 kwietnia 2024
Foto: PAP, Leszek Szymański
W lipcu 1846 r. poborca podatkowy natknął się właściwie przypadkiem w okolicach lasu Walden w stanie Massachusetts na Henry’ego Davida Thoreau, syna skromnego producenta ołówków z miejscowości Concord, zwolennika transcendentalizmu, oryginała i indywidualistę. Poborca zażądał od samotnika, który mieszkał w chatce w lesie, zapłacenia zaległych podatków. Thoreau odmówił. Odmowę uzasadnił tym, że nie zamierza wspierać rządu federalnego swoimi podatkami, gdy ten toczy jego zdaniem niesprawiedliwą wojnę z Meksykiem. W konsekwencji spędził noc w areszcie, ale tylko jedną, bo dług spłacił ktoś z jego rodziny.
W każdej szkole w gronie pedagogicznym powinno być co najmniej 35 proc. mężczyzn – apeluje Fundacja Dobre Państwo i składa w tej sprawie petycję do Senatu. Cel? Pokazać dzieciom inny punkt widzenia.
„Nie należymy do ludzi nerwowych, którzy co chwila potrzebują nowych gwarancji swego państwa” – pisał 7 grudnia 1938 roku minister spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej Józef Beck. Pomylił się. Dziś, podobnie jak 86 lat temu, potrzebujemy gwarancji: tak dla Polski, jak i Ukrainy.
Putin nie zdobył Kijowa trzy lata temu. Ale ma pomysł na wysadzenie państwa ukraińskiego od środka. I Donald Trump mu w tym mocno pomaga.
Grypa i braki kadrowe w szkołach to mieszanka wybuchowa. Bo przy takiej skali zachorowań jak obecnie i przy takich brakach kadrowych w oświacie wystarczy, że na L4 pójdzie tylko kilka osób, a w szkole nie będzie nie tylko lekcji, ale także należytej opieki nad dzieckiem.
Jeśli dziś Polska nie przyłączy się do realnych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, za kilka lat może mieć rosyjskie wojska na swojej granicy.
Ponad trzy dekady temu Aleksander Łukaszenko gromadził tłumy, obiecał demokrację i dobrobyt. Przekształcił kraj w łagier zarządzany przez jedną rodzinę. I po raz siódmy wybiera siebie na prezydenta Białorusi.
Wymogi formalne i proceduralne w odniesieniu do projektów obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej powinny być ograniczone do minimum.
Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich w ub.r. wpłynęło 80 tys. skarg od obywateli - wynika z przedstawionego posłom sprawozdania. RPO alarmuje o trawiącym wymiar sprawiedliwości kryzysie i dyskryminacji m.in. osób z niepełnosprawnościami.
Stan klęski żywiołowej ma usprawnić ewakuację ludzi i działanie służb zmagających się z żywiołem.
Stan nadzwyczajny, zasiłki dla poszkodowanych, usprawiedliwienie absencji w pracy czy mobilizacja wojska – takie rozwiązania prawne przewidziano na wypadek powodzi.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek odpowiedział na pismo posła PiS Sebastiana Kalety w sprawie zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zakazującego krzyży w urzędzie i eksponowania symboli religijnych na biurkach urzędników.
Przypadki łamania prawa pracy nie będą objęte procedurą sygnalizowania naruszeń.
Gminy nie mają prawnych narzędzi, aby zmusić mieszkańców do oszczędzania wody w czasie suszy. Pozostaje im liczyć na ich zdrowy rozsądek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas