Aktualizacja: 22.11.2024 02:36 Publikacja: 24.04.2024 04:30
Aktywista organizacji klimatycznej "Ostatnie Pokolenie" zakłócający otwarcie sezonu wyścigów konnych na warszawskim Służewcu, 20 kwietnia 2024
Foto: PAP, Leszek Szymański
W lipcu 1846 r. poborca podatkowy natknął się właściwie przypadkiem w okolicach lasu Walden w stanie Massachusetts na Henry’ego Davida Thoreau, syna skromnego producenta ołówków z miejscowości Concord, zwolennika transcendentalizmu, oryginała i indywidualistę. Poborca zażądał od samotnika, który mieszkał w chatce w lesie, zapłacenia zaległych podatków. Thoreau odmówił. Odmowę uzasadnił tym, że nie zamierza wspierać rządu federalnego swoimi podatkami, gdy ten toczy jego zdaniem niesprawiedliwą wojnę z Meksykiem. W konsekwencji spędził noc w areszcie, ale tylko jedną, bo dług spłacił ktoś z jego rodziny.
Kandydat PiS będzie średni, jeśli nie słaby. Ale to nie oznacza, że nie okaże się też groźny, a KO ma już zwycięstwo w kieszeni: do wiosny 2025 roku jeszcze bardzo daleko.
Godzinna rozmowa telefoniczna kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem pokazuje dobitnie, że przywódca Rosji najwyraźniej nie jest zainteresowany ofertami pomocy w tzw. deeskalacji konfliktu, ponieważ idzie w przeciwnym kierunku i rozpędza swą machinę wojenną.
„To kolejny atak na demokrację” – komentuje PiS decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego partii za rok 2023. „My Koalicji Obywatelskiej pieniędzy nie zabieraliśmy” – dodają rozgoryczeni politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. A może, jeśli był powód, należało?
W warstwie deklaracji politycznych nic się nie zmienia, będziemy nadal wspierać Ukrainę, w podskórnej – mniej widocznej – widać zniechęcenie i rozczarowanie niespełnionymi obietnicami.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Mowa niemieckiego pisarza Marko Martina, którą wygłosił w obecności prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, wywołała w Niemczech głębokie poruszenie, u niektórych nawet oburzenie. Dlaczego?
Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich w ub.r. wpłynęło 80 tys. skarg od obywateli - wynika z przedstawionego posłom sprawozdania. RPO alarmuje o trawiącym wymiar sprawiedliwości kryzysie i dyskryminacji m.in. osób z niepełnosprawnościami.
Stan klęski żywiołowej ma usprawnić ewakuację ludzi i działanie służb zmagających się z żywiołem.
Stan nadzwyczajny, zasiłki dla poszkodowanych, usprawiedliwienie absencji w pracy czy mobilizacja wojska – takie rozwiązania prawne przewidziano na wypadek powodzi.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek odpowiedział na pismo posła PiS Sebastiana Kalety w sprawie zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zakazującego krzyży w urzędzie i eksponowania symboli religijnych na biurkach urzędników.
Przypadki łamania prawa pracy nie będą objęte procedurą sygnalizowania naruszeń.
Gminy nie mają prawnych narzędzi, aby zmusić mieszkańców do oszczędzania wody w czasie suszy. Pozostaje im liczyć na ich zdrowy rozsądek.
Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do Sądu Najwyższego kasację na rzecz obywatela skazanego za to, że odmówił wylegitymowania się strażnikowi miejskiemu.
Nawet najlepsze przepisy dotyczące możliwości zastosowania tymczasowego aresztu nie pomogą, jeśli nie zmieni się mentalność – sędziów, ale także całego społeczeństwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas