Aktualizacja: 22.02.2025 15:04 Publikacja: 11.10.2024 16:16
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek na sali obrad podczas posiedzenia Senatu w Warszawie
Foto: PAP/Paweł Supernak
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek informację o swojej działalności oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela, przedstawił posłom i posłankom podczas piątkowego posiedzenia Sejmu. Wynika z niej, że w ubiegłym roku do biura RPO wpłynęła rekordowa liczba skarg – prawie 80 tys. Sam rzecznik prawie 520 razy występował do instytucji państwowych, a skargi i kasacje kierował do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego; przyłączał się też do poszczególnych postępowań.
Za znieważenie osób z powodu ich niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej ma grozić do trzech lat więzienia. Rząd w wtorek nie podjął jednak ostatecznej decyzji.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
Poseł, który ucieka przed wymiarem sprawiedliwości, nie może wykonywać swojej działalności ani pobierać uposażenia – zdecydował Sejm.
Nawet 60 tys. złotych grzywny będą musieli zapłacić pracodawcy za niewypłacenie przez okres co najmniej trzech miesięcy wynagrodzenia za pracę.
Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę wprowadzającą możliwość czasowego (na 60 dni) i terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową.
Sejm nie zgodził się w piątek na wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego forsowanych przez Prawo i Sprawiedliwości. Ani poseł Marek Ast, ani prof. Artur Kotowski nie trafią do sądu konstytucyjnego. W Trybunale nadal brakuje trzech sędziów.
Szeroko komentowane skandaliczne zachowanie posła Konfederacji może skończyć się nałożeniem kary finansowej i konsekwencjami natury politycznej.
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała uchylenie immunitetu poselskiego i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o zarzut zniesławienia, jaki wobec prezesa PiS kieruje europoseł PO Krzysztof Brejza.
„Nie ma zgody na warcholstwo. Kończymy długą tradycję tolerowania obecności pijanych posłów. Not on my watch (dosł. nie na mojej zmianie - red.)” - napisał w serwisie X marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas