Trudno karać kogoś za podlanie własnego ogródka czy napełnianie basenu

Gminy nie mają prawnych narzędzi, aby zmusić mieszkańców do oszczędzania wody w czasie suszy. Pozostaje im liczyć na ich zdrowy rozsądek.

Publikacja: 30.05.2024 10:51

Trudno karać kogoś za podlanie własnego ogródka czy napełnianie basenu

Foto: AdobeStock

Wprowadzany przez niektóre gminy zakaz podlewania przydomowych ogródków i trawników czy napełniania basenów wodą pochodzącą z sieci wodociągowej, to ich coraz częstsza reakcja na nasilający się problem suszy. Lokalne władze apelują do mieszkańców o jej oszczędzanie przestrzegając, że w przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z jej dostawą.

Susza musi być realna

Jak przypomina Mateusz Karciarz z Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy, zastosowanie takiego zakazu sądy uznają za dopuszczalne, kiedy zagrożenie suszą lub brakiem wystarczającej ilości wody jest realne. Nie może być to jednak działanie prewencyjne.

— Przepisy porządkowe z ustawy o samorządzie gminnym zezwalają na jego wprowadzenie w sytuacji nagłego i skrajnego zagrożenia, mogącego spowodować zagrożenie dla dóbr prawnie chronionych, takich jak życie, zdrowie, mienie znacznych rozmiarów czy środowisko — precyzuje prawnik.

Czytaj więcej

Rolnicy skarżą się, że nie dostali pomocy na suszę

Zakaz podlewania ogródka w trakcie suszy. Problemy z egzekwowaniem

Gminy mogą mieć jednak realny problem z wyegzekwowaniem zakazu w stosunku do mieszkańców, którzy nie zastosują się do apeli. Dlaczego? Mateusz Karciarz zwraca uwagę, że orzecznictwo wskazuje, iż za naruszenie przepisów porządkowych można zostać ukaranym tylko na podstawie przepisu art. 54 kodeksu wykroczeń.

— Ten zaś dotyczy zachowania obywateli w miejscach publicznych. Trudno przyjąć, że na jego podstawie mogliby być oni karani za to, co robią na swojej własnej działce — dodaje specjalista.

Za naruszenie przepisów porządkowych grozi nagana lub kara do 500 zł.

Susza. O zakazie podlewania ogródka musi być mowa w przepisach

— Moim zdaniem, jeśli sytuacja powtarza się z roku na rok, powinien zareagować ustawodawca. Być może konieczne okazałoby się wprowadzenie zmian przykładowo w prawie wodnym, co pozwoliłoby na przykład na określenie przesłanek, jakie rada gminy musiałaby wziąć pod uwagę przy wprowadzaniu takiego zakazu. Dopiero wtedy można byłoby mówić o realnej możliwości ukarania kogokolwiek — konkluduje ekspert.

Przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków pozwalają na ukaranie osoby, która uszkodzi wodomierz główny lub urządzenie pomiarowe. I właściciela nieruchomości, który utrudnia przedstawicielom przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego wykonywania swoich obowiązków, czyli np. przeprowadzenia przeglądu i napraw urządzeń.

Czytaj więcej

Zbiorniki na wodę bez pozwolenia na budowę - jest projekt nowego prawa wodnego
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?