Aktualizacja: 05.11.2024 04:41 Publikacja: 27.09.2023 03:00
Minister Zbigniew Rau (na zdjęciu) chwali się w swoich materiałach wyborczych, że zorganizował w Łodzi wiele międzynarodowych wydarzeń, w których uczestniczyło 1500 dyplomatów
Foto: MSZ/ Sebastian Indra
Po zakończeniu pracy jako dyrektor KSAP w 2012 r. i powrocie do MSZ zostałem skierowany do departamentu Polonii. Mieścił się on wówczas w dawnej bursie MSZ przy ul. Tynieckiej. Nie było to wygodne, na zebrania na Szucha musieliśmy dojeżdżać, najlepiej autobusem linii 222. I nagle gruchnęła wiadomość, że Tyniecka została oddana uniwersytetowi w zamian za działkę przylegającą do gmachu głównego. W miejscu, gdzie było kiedyś kino Klub, miał powstać budynek, w którym znalazłyby się rozproszone w różnych częściach Warszawy biura MSZ. Chcąc nie chcąc, musieliśmy się przenieść z Tynieckiej na Krywulta, do budynku wynajętego przez resort za grube pieniądze. Na zebrania na Szucha ciągle jeździliśmy autobusem linii 222, tylko w przeciwnym kierunku. W 2017 r. zostałem dyrektorem Akademii Dyplomatycznej ulokowanej w wynajmowanym za jeszcze większe pieniądze budynku przy ul. Podwale. Na Szucha było jeszcze dalej, a przejażdżka autobusem linii 222 trwała odpowiednio dłużej. Uprzykrzało to życie pracownikom, wykładowcom, kursantom i przyszłym dyplomatom, którzy pobierali naukę w akademii.
Stany Zjednoczone będą nadal przewodziły wolnemu światu? Taka jest najważniejsza stawka starcia Kamali Harris i Donalda Trumpa o Biały Dom.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Kwestia niewyłączenia wydatków obronnych z procedury nadmiernego deficytu okazuje się być rodzajem presji, którą część państw członkowskich Unii postanowiła wywrzeć na Polskę, by zmusić ją do zmiany obecnej polityki zbrojeń.
Polska Marynarka Wojenna znajduje się obecnie w przełomowym momencie swojej powojennej historii. Po raz pierwszy od czasów PRL w polskich stoczniach powstaje jednocześnie aż sześć nowych jednostek dla naszej floty.
Po tym, jak Partia Razem opuściła klub Lewicy w Sejmie i przeszła do bardzo jednoznacznej opozycji wobec koalicji rządzącej, coraz częściej w kuluarach pojawia się pytanie, co w nowej sytuacji zrobi formacja Zandberga w kontekście wyborów prezydenckich.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Nauczyciele muszą rozpoznawać sygnały hejtu wśród rówieśników. I stawać na głowie, by tę spiralę nienawiści przerwać.
Przekazanie okupowanych terenów Ukrainy Rosji, rezygnacja z rozszerzenia NATO, zmiana władz w Kijowie. Tego Rosjanie oczekują od Donalda Trumpa – mówi „Rzeczpospolitej” Lew Gudkow, dyrektor ds. naukowych rosyjskiego Centrum Lewady uznawanego przez władze za „agenta zagranicznego”.
Studentów college'ów w siedmiu stanach wahających się poproszono o wskazanie ich preferencji w zbliżających się wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Generation Lab.
Jeśli Kamala Harris zostanie prezydentką USA, spotkanie z nią będzie miał Rafał Trzaskowski. Jeśli Donald Trump wróci do Białego Domu, Andrzej Duda zaaranżuje spotkanie z kandydatem PiS. Jak wynik wyborów prezydenckich w USA wpłynie na polską politykę?
W prezydencie rząd potrzebuje partnera, który by realizował swoją rolę przedstawiciela Polski i realizatora polskiej polityki zagranicznej, a nie rywala wobec rządu w jej kreowaniu - powiedział w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Niecodzienny komunikat zamieścił dzisiaj po południu na X minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Dementuje w nim "informacje dotyczące pomysłu opodatkowania wycieczek zagranicznych".
Znany historyk, niemcoznawca stanie na czele Instytutu Pileckiego.
W przeddzień wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych gościem podcastu „Rzecz w tym” był Artur Bartkiewicz, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i szef strony głównej rp.pl, który przybliża bieżące wydarzenia w zaciętej kampanii pomiędzy Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Sondaże pokazują wyrównane poparcie dla obojga kandydatów, a wypowiedzi Trumpa oraz nietypowe wątki, jak historia wiewiórki Peanut, wzbudzają duże emocje w mediach. Rozmówcy dyskutowali też, jak temat międzynarodowych sojuszy USA, wojny na Ukrainie i wewnętrzne sprawy Ameryki mogą wpłynąć na wybory.
Małe amerykańskie miasteczka bywają świadkami niezwykłych historii. Jedna z nich miała miejsce 16 października w Covington w stanie Georgia. 81-letnia mieszkanka Newton County Betty Cartledge biorąca udział w tzw. wczesnym głosowaniu w wyborach prezydenckich spełniła swoje marzenie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas