Raport o reakcjach na powrót Walusia. Krytycznie o Braunie, Bosaku, a nawet Nawrockim

Nazwiska pierwszoplanowych polityków trafiły do raportu o reakcjach na powrót zabójcy politycznego z RPA, który jako pierwsza opisuje „Rzeczpospolita”. Z opracowania wynika, że choć morderca nie wyraził skruchy z powodu swego czynu, prawica fetowała jego przyjazd do Polski.

Publikacja: 10.04.2025 05:09

W czasie lotu Janusza Walusia towarzyszył Grzegorz Braun. Jego nazwisko jest jednym z najważniejszyc

W czasie lotu Janusza Walusia towarzyszył Grzegorz Braun. Jego nazwisko jest jednym z najważniejszych, które trafiło do raportu „»Musieliśmy kogoś zlikwidować«. Prawica wita rasistowskiego zabójcę” autorstwa Stowarzyszenia Nigdy Więcej.

Foto: PAP/Andrzej Jackowski

Na początku grudnia, po prawie 30 latach spędzonych w więzieniu w RPA, do Polski wrócił Janusz Waluś, który w 1993 roku, celem zatrzymania demontażu apartheidu, zastrzelił lidera południowoafrykańskiej partii komunistycznej Chrisa Haniego. W czasie lotu zamachowcy towarzyszył europoseł Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun, jego nazwisko więc jest jednym z najważniejszych, które trafiło do raportu „»Musieliśmy kogoś zlikwidować«. Prawica wita rasistowskiego zabójcę” autorstwa Stowarzyszenia Nigdy Więcej.

Czytaj więcej

Życzliwość polskich służb dla Walusia. Prezenty świąteczne i kiełbasa przemycana za kraty

Raport opisuje reakcję na powrót Walusia i ukaże się 10 kwietnia, w 32. rocznicę czynu zamachowca. – Od lat postać Walusia jest otaczana czymś na kształt kultu, jednak celowała w tym skrajna prawica – mówi współautor opracowania Rafał Pankowski ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej, profesor Collegium Civitas i wykładowca Uniwersytetu Makerere w Ugandzie. – Byliśmy zaskoczeni, że w fetowanie powrotu Walusia zaangażowały się osoby spoza tego kręgu, w tym rozpoznawalni politycy.

W raporcie dominują nazwiska polityków z Konfederacji, jednak na tym lista się nie kończy

Nazwisko Brauna nie jest bowiem jedynym ze świata polityki, które trafiło do raportu. Jak piszą jego autorzy, w locie Walusia do Polski uczestniczył też Tomasz Stala, lider Konfederacji w Częstochowie i były kandydat na posła w list tej partii. To nie koniec nazwisk związanych z Konfederacją. Raport wymienia też posła Konrada Berkowicza i wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka.

Berkowicz trafił do opracowania, bo tuż przed powrotem Walusia do Polski nazwał go na Facebooku „bohaterem”. Z kolei nazwisko Bosaka umieszczono z powodu dwóch wywiadów, m.in. dla portalu rp.pl. – My w Polsce w niektórych sytuacjach, kiedy porządek publiczny upadał i państwo nie działało prawidłowo, akceptujemy zabicie tych, którzy nam zagrażali – powiedział Bosak, a autorzy raportu odnotowali reakcję prowadzącego wywiad Jacka Nizinkiewicza: – Chyba to nie był akt samoobrony i na pewno Hani nie zasłużył na to, co się stało.

Do raportu trafiły też wypowiedzi dwóch innych rozpoznawalnych polityków: prezesa KORWiN Janusza Korwin-Mikkego i posła PiS Dariusza Mateckiego, obecnie przebywającego w areszcie. „Polska już dawno powinna się o Ciebie upomnieć!” – fetował powrót Walusia ten drugi.

P. Janusz Waluś odegrał ważną rolę w polityce RPA zabijając śp. Krzysia Haniego (a nie śp. Nelsona Mandelę) - ale odegrał też ją i w Polsce!

internetowy wpis Janusza Korwin-Mikkego

Kilkakrotnie wymieniane jest też nazwisko popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, choć on sam na temat Walusia nie zabrał głosu. Dlaczego więc znalazł się w raporcie? „Na lotnisku przywitali Walusia członkowie gangu motocyklowego Bad Company, który zrzesza neonazistów. Jak informowały media, liderzy Bad Company mają liczne powiązania z Karolem Nawrockim” – czytamy.

Czytaj więcej

Nazistowskie symbole na pielgrzymce z Karolem Nawrockim. „Powinien był zareagować”

Autorzy raportu zauważają też, że „wieloletnim współpracownikiem Nawrockiego jest ks. Jarosław Wąsowicz, organizator corocznych pielgrzymek kibiców na Jasnej Górze, który również dał się poznać jako fan Walusia”. Jak czytamy, podczas takiej ostatniej pielgrzymki w udziałem kandydata na prezydenta niektórzy pseudokibice demonstrowali szaliki z hasłem „Naszym wzorem Janusz Waluś”, co nie spotkało się z żadną reakcją.

Autorzy raportu zauważają, że Janusz Waluś nie wyraził skruchy z powodu swojego czynu

Nawiązywanie do postaci zamachowca przez pseudokibiców i środowiska skrajne to o wiele szersze zjawisko. W sumie na ponad 30 stronach raportu jego autorzy podają kilkadziesiąt przykładów pochwał dla Walusia, wśród których są nie tylko wpisy w internecie, ale też transparenty, graffiti, a nawet treści na koszulkach. – Warto odnotować, że wiele przejawów sympatii dla Walusia miało miejsce już po udzielonych przez niego internetowych wywiadach, z których wynika, że nie żałuje on swojego czynu, a co najwyżej tego, że nie został należycie przygotowany – zauważa prof. Pankowski.

Oczywiście śledzę wystąpienia medialne taty i co czuję? Czuję wstyd przede wszystkim. A jak czytam komentarze pod tymi wywiadami, po prostu czuję przerażenie, że może to być w taki sposób odbierane, pochwalane

córka zamachowca Ewa Waluś w wywiadzie dla Tok FM

Nie tylko Waluś udziela wywiadów. Zrobiła to też w Tok FM córka zamachowca Ewa Waluś, a z jego zapisu sporządzono aneks do raportu. – Ja sama nigdy poglądów ojca nie podzielałam. Uważam, że głoszenie tak szkodliwych, rasistowskich, neonazistowskich też jest skandaliczne – powiedziała.

Na początku grudnia, po prawie 30 latach spędzonych w więzieniu w RPA, do Polski wrócił Janusz Waluś, który w 1993 roku, celem zatrzymania demontażu apartheidu, zastrzelił lidera południowoafrykańskiej partii komunistycznej Chrisa Haniego. W czasie lotu zamachowcy towarzyszył europoseł Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun, jego nazwisko więc jest jednym z najważniejszych, które trafiło do raportu „»Musieliśmy kogoś zlikwidować«. Prawica wita rasistowskiego zabójcę” autorstwa Stowarzyszenia Nigdy Więcej.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Matczuk: Przy świątecznych stołach Polacy będą rozmawiać o porażce Trzaskowskiego
Polityka
Bosak skomentował słowa Mentzena ws. aborcji po gwałcie. „Bardzo niedelikatne”
Polityka
Szachy w rządzie. Minister finansów Andrzej Domański sprawnie rozgrywa swoją partię
Polityka
Aleksander Kwaśniewski: Mentzen byłby trudniejszym przeciwnikiem dla Trzaskowskiego w drugiej turze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Wielkanoc bez cięć. Co stabilne wydatki mówią o nastrojach przed wyborami?