Aktualizacja: 23.02.2025 04:53 Publikacja: 13.05.2023 06:00
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (PiS)
Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński
"Wojsko Polskie nigdy nie było tak silne jak dziś"- mówił 3 stycznia Mariusz Błaszczak. "Jesteśmy wiarygodni i dbamy o bezpieczeństwo Polaków"- przekonywał premier Mateusz Morawiecki 2 maja. "Jeszcze nigdy polskie niebo nie było tak dobrze chronione jak obecnie" zapewniał 6 października Michał Jach, poseł PiS oraz szef sejmowej komisji obrony. Podobnych wypowiedzi było więcej, również ze strony Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy.
Wszyscy chcieliśmy wierzyć polskim władzom, że w obliczu agresji Rosji na Ukrainie my, jako najbliżsi sąsiedzi napadniętego państwa - jesteśmy bezpieczni. Wierzyła również opozycja, która częściej chwaliła niż ganiła rząd. Nawet jeśli zakupy rządu bez przetargów czy też uzupełnianie sprzętu bez namysłu były krytykowane, to jednak była to krytyka pełna umiaru. W sprawach bezpieczeństwa było porozumienie ponad podziałami między rządem i opozycją. I dobrze, bo tego wymaga chwila i racja stanu, nawet jeśli rządzący wojnę wykorzystywali politycznie.
W każdej szkole w gronie pedagogicznym powinno być co najmniej 35 proc. mężczyzn – apeluje Fundacja Dobre Państwo i składa w tej sprawie petycję do Senatu. Cel? Pokazać dzieciom inny punkt widzenia.
„Nie należymy do ludzi nerwowych, którzy co chwila potrzebują nowych gwarancji swego państwa” – pisał 7 grudnia 1938 roku minister spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej Józef Beck. Pomylił się. Dziś, podobnie jak 86 lat temu, potrzebujemy gwarancji: tak dla Polski, jak i Ukrainy.
Putin nie zdobył Kijowa trzy lata temu. Ale ma pomysł na wysadzenie państwa ukraińskiego od środka. I Donald Trump mu w tym mocno pomaga.
Grypa i braki kadrowe w szkołach to mieszanka wybuchowa. Bo przy takiej skali zachorowań jak obecnie i przy takich brakach kadrowych w oświacie wystarczy, że na L4 pójdzie tylko kilka osób, a w szkole nie będzie nie tylko lekcji, ale także należytej opieki nad dzieckiem.
Jeśli dziś Polska nie przyłączy się do realnych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, za kilka lat może mieć rosyjskie wojska na swojej granicy.
Tuż przed wylotem do Paryża na spotkanie europejskich liderów premier Donald Tusk zdecydowanie wykluczył wysłanie polskich wojsk do Ukrainy. Przeciwne temu są również PiS i oczywiście Konfederacja. Z czego to wynika? I czy rzeczywiście chodzi o wybory prezydenckie?
Nie powstanie zwarty pas fortyfikacji przy wschodniej granicy, za to zostaną stworzone warunki do budowy umocnień. Nie ma się co spodziewać fajerwerków.
Mariusz Błaszczak, ujawniając plany użycia wojska w czasie kampanii wyborczej, igrał z wiarygodnością naszego państwa. Do politycznej młócki wykorzystał wojsko, a także podległy mu urząd.
Mieszkańcy Polski wschodniej zostali oddani za czasów pierwszego Donalda Tuska pod okupację rosyjską, gdyby doszło do wojny - mówił w Sejmie były wicepremier i minister obrony narodowej, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej szefa klubu PiS i byłego wicepremiera, Mariusza Błaszczaka.
PiS chce, żeby Sejm niezwłocznie zajął się projektem dotyczącym ograniczenia wypłat 800+ dla Ukraińców. Szef klubu Mariusz Błaszczak powiedział, że propozycję zmian w programie popiera kandydat KO Rafał Trzaskowski, choć w ubiegłym roku jego partia zagłosowała przeciw odpowiedniej poprawce. - Nasi przeciwnicy tylko po to, żeby zjednać sobie głosy Polaków, zmieniają zdanie - ocenił Paweł Szefernaker.
MON planuje wydać tylko dziesięć zezwoleń na tworzenie dodatkowych tzw. klas wojskowych w przyszłym roku szkolnym. Choć od kilku lat liczba uczniów w mundurach wzrasta, to resort obrony tłumaczy, że musi urealnić stan oddziałów przysposobienia wojskowego do „potrzeb i niżu demograficznego”.
– Mamy zjawisko, które się po prostu nazywa drożyzną. To nie jest tak, że nie można było temu w żaden sposób zapobiec. Można było - mówił na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas