W odpowiedzi na rosyjską inwazję młode osoby z Ukrainy, związane z ruchem klimatycznym, apelują do polityków i polityczek o zakończenie pośredniego finansowania wojny. Arina Bilai, Yulia Krivich i Mikołaj Petryga w swoim apelu żądają zakończenia finansowania importu ropy, gazu i węgla z Rosji. Trudno nie zgodzić się z aktywistkami i aktywistami - kontynuowanie prowadzenia polityki energetycznej z Putinem, krwawym dyktatorem, jest legitymizacją jego autorytarnej władzy i sygnałem przyzwolenia dla brutalnie prowadzonej wojny w Ukrainie. “Reżim Władimira Putina jest jednoznacznym i jedynym agresorem w tej nielegalnej wojnie i ponosi pełną odpowiedzialność za okrucieństwa popełnione przez tę machinę wojenną. Jasne jest także to, że ta machina wojenna jest finansowana, utrzymywana i napędzana przez handel ropą, gazem i węglem, który napędza zarówno inwazję na Ukrainę, jak i kryzys klimatyczny, który zagraża przyszłości ludzkości” - piszą w apelu młodzi aktywiści i aktywistki.
Rosyjska ropa, węgiel i gaz to współczesne “krwawe diamenty”, z tym, że w ich zakupie uczestniczymy wszyscy, a zamiast zbędnych do funkcjonowania minerałów, w zamian za miliardy euro możemy wytwarzać energię.
W wyniku importu gazu, ropy i węgla z Rosji, państwa zachodnie, które deklarują solidarność z Ukrainkami i Ukraińcami, oferują im doraźną pomoc i otwarcie sprzeciwiają się działaniom Kremla, w rzeczywistości współfinansują tę wojnę. Od 24 lutego, czyli dnia napaści Putina na Ukrainę, kraje Unii Europejskiej zapłaciły Rosji ponad 16 miliardów euro za paliwa kopalne. Ta liczba wciąż rośnie - każdego dnia z UE do rosyjskiej gospodarki płynie aż 700 milionów euro. Za gaz, węgiel i ropę.
Odejście od paliw kopalnych to postulat od lat wysuwany przez środowisko naukowe. Tym razem, do neutralności klimatycznej musimy dążyć w znacznie szybszym, niż dotychczas zakładano tempie. Model energetyki dominujący w Europejskim Zielonym Ładzie w perspektywie najbliższych dziesięciu lat miał być oparty na odnawialnych źródłach energii wspieranych tymczasowo przez gaz ziemny. Błękitne paliwo miało przejściowo, do czasu rozwinięcia systemów magazynowania energii, zielonego wodoru i większego użycia OZE, zastąpić bardziej emisyjny węgiel. Zamiana węgla na gaz od początku wzbudzała sprzeciw wśród naukowców i naukowczyń, ale także aktywistów i aktywistek klimatycznych, które tłumaczyły, że jest to odejście od jednego paliwa kopalnego, na rzecz innego, mniej emisyjnego, ale jednak powielającego szkodliwy schemat, na którym oparta jest nasza gospodarka. Zapowiadane na ten moment zmiany są krótkotrwałe. Dotychczasowe wypowiedzi kanclerza Niemiec Olafa Scholza wskazują, że planowany Nord Stream 2 jest zawieszony, a nie jednoznacznie zablokowany.
Teraz to właśnie państwa członkowskie UE i Stany Zjednoczone muszą być liderami w drodze do uniezależnienia się od Rosji, jednocześnie zapewniając wsparcie dla swoich obywateli. Rosja sprzedaje obecnie około 5 milionów baryłek ropy dziennie. Całkowite przychody z ropy i produktów rafineryjnych wynoszą około 700 milionów dolarów dziennie. Ponad połowa jest kupowana przez Unię Europejską, a około jedna czwarta przez Chiny.