Aktualizacja: 01.03.2017 22:55 Publikacja: 01.03.2017 20:30
Foto: Fotorzepa
Każdy tego rodzaju sygnał daje nadzieję, że polska polityka wschodnia wróci w stare bezpieczne koleiny, a my odzyskamy inicjatywę, jaką Rzeczpospolita miała na Wschodzie przez kilkanaście lat, zanim zaczęła ją tracić równo trzy lata temu – wiosną 2014 r. Gdy już jednak z Polski poszedł na Wschód sygnał, że ze spraw zagranicznych interesuje nas nie tylko historia, to polityka europejska zabuksowała na roszadach personalnych.
Dużo się debatuje nad tym, czy pisać nowy traktat. Nie trzeba być Metternichem, by rozumieć, że żaden dogmatyzm w tej sprawie nie jest Warszawie na rękę. Ostatecznie chodzi o politykę. Nasze cele możemy uzyskać tak poprzez nowy traktat, jak i poprzez użycie obecnego. Trzeba tylko sprytu i dobrego pomysłu. Rozmaite pomysły urządzenia Unii, które światło dzienne ujrzą przed Bożym Narodzeniem (po wyborach we Francji, Holandii i w Niemczech), gdzieś już na pewno powstają. Jeśli na poniedziałkowe spotkanie w Paryżu, zorganizowane tuż przed szczytem UE, zaproszono oficjalnie tylko przedstawicieli Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, to tylko możemy sobie wyobrazić, że w kuluarach aż furczy (czy z naszym udziałem?) od politycznej roboty.
Polska prezydencja będzie wspierać strategiczny plan konsolidacji władzy w UE prowadzony w dużej mierze w interesie Europy Zachodniej. Jednak wiele wskazuje na to, że nie będzie przy tym w należyty sposób chroniła polskich interesów w zakresie bezpieczeństwa geopolitycznego, energetycznego, gospodarczego i żywnościowego.
W Moskwie wprost demonstrują, że nie szanują przywódców państw europejskich i nie widzą na mapie Europy miejsca dla niepodległej Ukrainy. Układy chcą zawierać wyłącznie ze Stanami Zjednoczonymi. I Chinami.
Jeszcze niedawno Adam Bodnar pouczał sędziów, że wyroki trybunałów międzynarodowych muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dziś przyjął punkt widzenia swego poprzednika, Zbigniewa Ziobry, że czasami nie muszą.
Lewica i prawica pójdą do wyborów prezydenckich podzielone i gotowe do wzajemnej kanibalizacji wewnątrz swoich obozów. Kto może cieszyć się z tego faktu? Ci co zawsze – Donald Tusk i Jarosław Kaczyński.
Z wielu powodów Polska jest predysponowana do zainicjowania i przeprowadzenia takich spotkań. Należymy do nielicznej grupy państw europejskich, które realizują zobowiązania wobec NATO. Skutecznie chronimy granice wschodniej flanki NATO i Unii. Konsekwentnie zabiegamy o wzmacnianie więzi transatlantyckich.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosjanie twierdzą, że uszkodzili infrastrukturę naziemną największego podziemnego magazynu gazu na Ukrainie.
W 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym - poinformowała w czwartek minister edukacji Barbara Nowacka.
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer podpisze dziś w Kijowie 100-letni układ o partnerstwie z Ukrainą.
Większość wyborców Trzeciej Drogi i Lewicy chce wypłaty środków dla partii Jarosława Kaczyńskiego po decyzji PKW, wynika z badania IBRiS. Co zrobi minister finansów Andrzej Domański?
Donald Tusk i Wołodymir Zełenski naszkicowali w środę w Warszawie warunki, na jakich mogłaby się zakończyć wojna za naszą wschodnią granicą.
Premier Donald Tusk deklaruje przełamanie impasu w rozmowach dotyczących przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej i zapowiada wysłanie kolejnej transzy uzbrojenia.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Stosunkom polsko-ukraińskim nie wystarczą deklaracje wielkich przełomów. Nie pomoże też wyzywanie od głupców lub zdrajców tych, co czują niedosyt w sprawie postawy Kijowa wobec ludobójstwa na Wołyniu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas