Zagrożenia, z którymi boryka się Europa, przybierają niebezpieczne rozmiary. Dżihadyzm na Południu i działania Rosji na Wschodzie zburzyły w ubiegłym roku ład strategiczny na naszym kontynencie. W tym samym czasie Unia Europejska i jej kraje członkowskie muszą stawiać czoło wielu innym wyzwaniom: humanitarnym i migracyjnym, gospodarczym i monetarnym, a także politycznym wobec rosnącej fali ekstremizmu, nacjonalizmu i populizmu.
Na te zagrożenia odpowiadamy w sposób przemyślany, z realizmem, na trzeźwo, nie ulegając presji czasu. Odpowiadamy wspólnie – w ramach Unii Europejskiej i sojuszu północnoatlantyckiego – jak i przez działania dyplomatyczne mniejszych gremiów czy poszczególnych państw.
Jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, potęga nuklearna i współzałożyciel NATO oraz Wspólnoty Europejskiej, Francja jest w samym sercu tych działań. Francuski prezydent przypomniał niedawno, przemawiając w bazie sił lotniczych w Istres 19 lutego tego roku, że ze względu na „wspólnotę losów, (...) solidarność zarówno faktyczną, jak i na poziomie przyjaznych więzi, wykształconą przez Francję wokół projektu europejskiego, istnienie francuskich sił odstraszania nuklearnego stanowi znaczący i istotny wkład na rzecz Europy".
Paryskie zobowiązania
Francja wypełnia zobowiązania sojusznicze. Jesienią 2013 roku, jeszcze zanim rozpoczęły się wydarzenia na Ukrainie, Francja wysłała do Polski kontyngent liczący 1300 żołnierzy do udziału w szeroko zakrojonych manewrach natowskich Steadfast Jazz.
W stosunku do Rosji Francja również wywiązuje się ze swych zobowiązań, przyjmując postawę łączącą stanowczość z wolą dialogu. Znalazło to odzwierciedlenie najpierw w potępieniu przez Unię Europejską i większość Zgromadzenia Ogólnego ONZ pogwałcenia prawa międzynarodowego, jakim była aneksja Krymu, a następnie w przyjmowaniu kolejnych sankcji wobec Moskwy. Jednocześnie, w lutym tego roku – w chwili, kiedy rozwój wypadków w terenie zmierzał ku groźnej eskalacji – Francja wspólnie z Niemcami w tzw. formacie normandzkim uzyskała potwierdzenie przez strony konfliktu porozumienia podpisanego w Mińsku we wrześniu 2014 roku.