Uberyzacja pracy staje się już faktem

Ekonomia współdzielenia, czyli potocznie „uberyzacja", staje się coraz bardziej popularnym światowym trendem, który zakorzenił się już raczej na dobre na naszym kontynencie. Według Eurostatu w 2016 r. aż 14 proc. ogółem zatrudnionych w wieku 15–64 lata prowadziło własny biznes czy też jak kto woli, działalność gospodarczą.

Aktualizacja: 27.02.2018 20:04 Publikacja: 27.02.2018 20:00

Uberyzacja pracy staje się już faktem

Foto: Bloomberg

Polska należy do liderów unijnych z wynikiem 18 proc. samozatrudnionych wśród osób pracujących zarobkowo. I wszystko wskazuje na tendencję wzrostową, czyli powiększenie się na rynku pracy grupy tzw. freelancerów. Skąd takie wnioski? Swoje doświadczenia zawodowe rozpoczyna coraz więcej osób z pokolenia Z, którego wręcz strategicznym celem jest zbudowanie własnej firmy. Do tego należy dołożyć niezwykle dynamiczny rozwój technologii zmieniającej podejście do życia, w tym do wykonywanych obowiązków zawodowych.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Ekonomiczne
Guntram Wolff: Strefa euro musi wzmocnić wsparcie militarne dla Bałtów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Krótszy tydzień pracy, czyli koniec kultury zapieprzu
Opinie Ekonomiczne
Ekonomiści: Centralny czy Ukryty Rejestr Umów?
Opinie Ekonomiczne
Aneta Gawrońska: Od wojny w koalicji mieszkań nie przybędzie
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Wojna celna Trumpa zaboli Amerykanów. Czy zaboli także nas?