Identyfikacja wzorców kontaktów międzyludzkich jest niezbędna dla zrozumienia rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą kropelkową lub przez bliski kontakt, takich jak Covid-19. Badania epidemiologiczne wskazują, że wśród osób w wieku produkcyjnym, zwłaszcza w wieku 25–64 lata, głównym miejscem kontaktów międzyludzkich jest praca.
Częstotliwość i charakter kontaktów różnią się jednak w różnych zawodach. Pandemia sprawiła, że wzorce kontaktów związanych z pracą nabrały dużo większego znaczenia. Długotrwały charakter kryzysu zdrowia publicznego pociąga za sobą konieczność obniżenia ryzyk transmisji wirusa związanych z pracą, przy równoczesnym zagwarantowaniu możliwości osiągania dochodów przez jak największą grupę osób. To jedno z wielu wyzwań przed polityką publiczną.
Najbardziej wyeksponowane na zarażenie są oczywiście osoby pracujące w ochronie zdrowia. Jednak wysoką ekspozycją cechują się też pracownicy usług osobistych, takich jak opieka nad dziećmi lub osobami starszymi, sprzedawcy oraz pracownicy ochrony. Niską ekspozycję mają natomiast pracownicy rolnictwa, operatorzy maszyn i urządzeń, a także specjaliści ds. technologii informatycznych i komunikacyjnych oraz inni specjaliści niemający regularnego kontaktu z klientami.
Mniej kontaktów w miejscu pracy
Pandemia przeorała wzorce życia społecznego. Dzięki danym ankietowym zebranym w badaniu Diagnoza.plus można opisać, jak zmieniły się sposoby pracy oraz wynikające z nich ekspozycje na zarażenie. Generalnie, intensywność kontaktów międzyludzkich w miejscu pracy spadła, głównie za sprawą upowszechnienia pracy zdalnej, a ekspozycja na zarażenie obniżyła się w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii. Widoczne są jednak dwa kluczowe wymiary nierówności tego zjawiska.
Po pierwsze, ryzyko zakażenia w miejscu pracy spadło znacznie bardziej wśród pracowników wykonujących prace biurowe, zwłaszcza wymagające relatywnie wysokich kwalifikacji niż wśród pracowników usług i przemysłu. To dlatego, że zdalna praca z domu jest domeną tej pierwszej grupy, a w tej drugiej jest często fizycznie niemożliwa.