Aktualizacja: 19.01.2025 16:06 Publikacja: 27.05.2024 04:30
Foto: Fotorzepa/ Bartłomiej Sawicki
Rozwój nowych technologii oraz wysiłek zmierzający do opanowania zmian klimatycznych pokazują, że nie jest to sprawa tylko jednego kraju. W planowaniu nowej strategii i wspólnych działań niezwykle ważne jest podejście całościowe dla regionu Morza Bałtyckiego. Nowa geopolityczna mapa regionu stwarza szansę integracji i współpracy na polu polityki klimatycznej, energetycznej, gospodarczej oraz obronności.
Silne, stabilne gospodarczo kraje skandynawskie nadają tempo rozwojowi energetyki odnawialnej i nuklearnej (Szwecja, Finlandia) oraz digitalizacji systemów energetycznych. Kraje bałtyckie przyspieszyły z tempem inwestycji w energetyce odnawialnej. Estonia jest europejskim liderem w inwestycjach w Climate Tech oraz pod względem liczby innowacyjnych unikornów (jednorożców – firm o wartości ponad 1 mld euro). Łączy nas Bałtyk i troska o klimat, bezpieczeństwo i budowę innowacyjnych przemysłów zielonej energii. Możemy wiele się od siebie nauczyć, np. instytucjonalnej kultury krajów Morza Bałtyckiego w podejściu do roli instytucji państwowych, dedykowanych funduszy wsparcia innowacji oraz walki ze zmianami klimatycznymi. Ekspansja międzynarodowa w technologiach transformacji energetycznej dla firm z Wilna, Tallina czy Helsinek, Kopenhagi to standard, wręcz kulturowe DNA. Efektywność rynku energetycznego Nord Pool, na jakim działają kraje północy, powinna być dla nas ważnym obszarem analiz, skoro w coraz większym stopniu wchodzimy w orbitę tego rynku.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Poprawa nastrojów i odwrót od dolara na globalnym rynku oraz perspektywa braku obniżki stóp procentowych w Polsce w najbliższym czasie były w piątek sprzymierzeńcem naszej waluty.
Złoty w piątkowy poranek notował niewielkie zmiany. Czy rozrusza się w ciągu dnia?
Dzień przed inauguracją Donalda Trumpa pierwsi od miesięcy izraelscy zakładnicy mają być uwolnieni. Rozejm może zacząć obowiązywać nawet wcześniej. Przyszłość Strefy Gazy nie jest jednak jasna, podobnie jak premiera Beniamina Netanjahu.
Dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych osłabiły dolara i pomogły notowaniom złotego.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Złoty o poranku notował niewielkie zmiany. Rynki żyją dzisiaj odczytami dotyczącymi inflacji.
Ustawodawca nie przewidział, że dane sygnalisty mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom ze względu na przepisy ustawy o opłacie skarbowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas