Sztuczna inteligencja to nie jakaś nieokreślona intuicja jutra, ale wczoraj i dzisiaj; to dzieje się tu i teraz. O wadze tematu świadczą nie tylko wielomiliardowe inwestycje w AI wszystkich liczących się w skali świata graczy, ale przede wszystkim rozpędzająca się konkurencja w dziedzinie modeli. Niektóre z nich wychodzą już zresztą poza granice generatywnej AI i się zbliżają, jak choćby chiński Manus, do kolejnego etapu jej rozwoju, czyli do tzw. silnej sztucznej inteligencji – AGI.
Dzięki temu błyskawicznemu procesowi nasz świat będzie podlegał bezprecedensowo szybkim przemianom, można tylko mieć nadzieję, że w kierunku przetrwania i poprawy kondycji naszego gatunku. Szybki rozwój AI prócz wielkiej szansy i jeszcze większej nadziei niesie też ze sobą wiele zagrożeń. Piszemy o tym jako wydawcy prasy w publikowanym w całej Europie apelu. Zwracamy się w nim do ludzi odpowiedzialnych za życie publiczne o dostrzeżenie zagrożeń, jakie niesie ze sobą AI.
Czytaj więcej
Pojawianie się coraz nowszych systemów sztucznej inteligencji (AI) wykorzystujących materiały pra...
Jakie zagrożenia niesie sztuczna inteligencja?
Jakie to zagrożenia? Niekontrolowany rozwój AI może – co dla nas szczególnie ważne – zniszczyć przemysły kreatywne. Pozbawić pracy twórców: kompozytorów, bo ich rolę mogą przejąć programy; podobnie malarzy, artystów plastyków czy pisarzy. Niekontrolowana, wyzwolona ze świata norm AI może zagrozić pracy również dziennikarzy i wydawców, bo modele generatywnej sztucznej inteligencji miast idei czy refleksji żywych autorów będą szybciej, taniej i w sposób łatwiejszy oferować zsyntetyzowaną wiedzę wyciągniętą z gigantycznych baz danych.
Czytaj więcej
Należąca do Google spółka specjalizująca się w sztucznej inteligencji opublikowała 145-stronicowy...