- Upowszechnienie sztucznej inteligencji będzie takim skokiem, że szybko zapomnimy, jak to było wcześniej – przewiduje Kevin Kelly, założyciel amerykańskiego magazynu „Wired". I właśnie obserwujemy wysyp aplikacji opartych na SI, które już za pięć lat zmienią całkowicie nasze życie osobiste, usługi publiczne i biznes.
Jestem zwolennikiem optymistycznej wizji wpływu SI na nasz świat. To nie znaczy, że nie dostrzegam niebezpieczeństw, które technologie oparte na SI mogą na nas sprowadzić. Sądzę jednak, że żadne obawy nie zatrzymają już ich burzliwego rozwoju i musimy się z nimi oswoić jak z istnieniem bomby atomowej. A jednocześnie powinniśmy zrobić wszystko, aby zrealizować taki scenariusz, w którym sztuczna inteligencja zmieni nasze życie na lepsze.
Cyfrowy asystent w każdym domu i firmie
Ponad jedna trzecia, czyli prawie 520 mln wszystkich sprzedanych na świecie w 2020 r. smartfonów, posiadała chipy sztucznej inteligencji, najczęściej pod postacią cyfrowego asystenta. Dziś jeszcze traktujemy je jako technologiczne gadżety, ale to się szybko zmieni. W ciągu kilku lat możliwości obecnych cyfrowych asystentów wzrosną wielokrotnie. Będą one obecne w o wiele bardziej niż dziś inteligentnych smartfonach lub smartwatchach, ale równolegle upowszechnią się inne sposoby korzystania z osobistego, opartego na sztucznej inteligencji centrum danych, łącznie z bezprzewodową, niewerbalną komunikacją człowieka i maszyny. Obiecujące osiągnięcia na tym polu ma już firma Open AI Elona Muska czy kalifornijski Synchron.
Bez względu na formę taki cyfrowy asystent będzie pracował dla nas jak wysokiej klasy konsjerż. Kupi bilety do teatru, zaplanuje szczegółowo i opłaci urlop, zamówi kwiaty na urodziny siostry. Umówi nas na wizytę u lekarza, przedstawi mu wyniki monitoringu ciśnienia, rytmu serca i poziomu cukru. Potem dopilnuje przyjmowania leków. Rano streści nam najważniejsze wiadomości i przedstawi listę spotkań i spraw do załatwienia.
Wirtualny asystent będzie też łatwo dostępną i wiarygodną bazą wiedzy. W ułamku sekundy znajdzie odpowiedź na zadane głosowo pytanie i przedstawi ją krótko i ogólnie lub dowolnie długo i szczegółowo. W czasie rzeczywistym przetłumaczy informacje z każdego języka.