Aktualizacja: 20.02.2018 19:23 Publikacja: 20.02.2018 20:00
Foto: 123RF
Minione 15 lat powoli przewracało system wartości, a kolejne lata i wchodzące na rynek pracy nowe pokolenia już całkowicie odmienią postrzeganie pracy. Nastąpi rewolucja, do której firmy starają się przygotować. Według mnie jedną z najważniejszych przyczyn takich zmian jest właśnie motywacja.
W 2017 r. Instytut Gallupa przeprowadził badanie, z którego wynika, że jedynie 15 proc. ludzi przejawia pełne zaangażowanie w powierzone im zadania. Najgorsze jest jednak to, że aż 24 proc. badanych nie dość, że się nie angażuje się w pracę, to swoją demotywacją wręcz stanowi zagrożenie dla organizacji. Jak można zmienić tak fatalną sytuację? Różne mądre głowy wskazują kierunki, w jakich powinny rozwijać się firmy, aby poprawić motywację i nadążyć za zmianami zachodzącymi w społeczeństwie. Przedsiębiorstwa powinny nastawiać się na cel, a nie maksymalizację zysku udziałowców. Muszą też zmienić styl zarządzania z hierarchicznego na bardziej demokratyczny, co oznacza stworzenie struktur bez centralnego autorytetu. Jest to szczególnie ważne dla pokolenia 20+, które bardziej od pracy w korpo ceni sobie MŚP, co wskazuje na chęć pracy w mniejszych organizacjach. Czy wielkie koncerny, chcąc przyciągnąć młodych do pracy, będą gotowe do stworzenia rozdrobnionych struktur połączonych tylko tabelką excelowską z wynikiem końcowym? Pewnie tak, ale będzie to wymagało mocnego „przewiewu" kadr na poziomie ich rad nadzorczych. Młodzi wolą też adaptować się do zmian rynkowych, niż podążać narzuconą ścieżką. Czy to oznacza, że za kilka lat znikną w firmach sztywne plany? Myślę, że w dużej mierze tak właśnie może być. Bardziej będzie doceniane wdrożenie do sprzedaży nowego pomysłu na biznes niż wciskanie rynkowi na siłę starej oferty. Na koniec coś, czego obawia się każdy właściciel biznesu – wszystkie liczby na stół i pełna otwartość organizacji względem pracowników oraz rynku. Premier Morawiecki już zaciera ręce.
Członkostwo w unii walutowej Europy oznacza, że trzeba zrobić więcej dla wzajemnej obrony.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy. W dłuższym horyzoncie czasowym. Pomoże technologia i wzrost gospodarczy, pod który fundamenty kładliśmy, harując w latach 90.
Wyniki badań pokazują, że Polacy oczekują pełnej transparentności wydatków publicznych. Aż 97 proc. uważa, że faktury i umowy powinny być w pełni jawne. Tymczasem Centralny Rejestr Umów, który miał ułatwić walkę z korupcją, wpadł w poślizg.
Bardziej dostępne mieszkania – i na własność, i na wynajem – to jedna z wyborczych obietnic rządzącej koalicji. Ale zamiast programów mieszkaniowych rząd Donalda Tuska funduje Polakom kolejną awanturę.
Nakładając karne cła na towary z Meksyku, Kanady i Chin, prezydent USA rozpoczął wojnę celną, która może zdewastować światową gospodarkę.
Jeśli z powodu sporów w wymiarze sprawiedliwości nie dojdzie do prawomocnego osądzenia stalinowskiej zbrodni, będzie to blamaż całego państwa.
Jeśli osoba prowadzi kilka przedsiębiorstw, to mamy do czynienia z kilkoma administratorami. W razie nałożenia kar z RODO ich obroty nie powinny być kumulowane.
Intrygujące jest to, czy sztuka może i powinna wpływać na kształt prawa i wybory dokonywane przez sądy.
Samorząd adwokatów - zawodu zrzeszającego ludzi wszechstronnie wykształconych inspiruje się „Moralnością pani Dulskiej”.
Zarówno okrzyk „Nie bać Tuska”, jak i „***** ***” mają charakter wulgarny. Czy oznacza to, że automatycznie zostaje popełnione wykroczenie?
Przepisy nie nakazują oznaczania, że treści, które publikujemy, zostały stworzone lub współtworzone przez AI. Nie mamy więc pewności, czy ich autorem jest człowiek czy sztuczna inteligencja.
Słuchając i oceniając publiczne wypowiedzi prawników, wiele osób łapie się za głowy, a powinniśmy zacząć od ustalenia, w jakiej roli oni występują.
Po wyrokach NSA Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że ponownie przeanalizuje sprawę firmy, której wskutek zmiany przepisów cofnięto zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas