Aktualizacja: 09.01.2022 21:00 Publikacja: 09.01.2022 21:00
Foto: AdobeStock
Patrząc na prognozy wzrostu inflacji w pierwszej połowie tego roku, można być pewnym, że oczekiwania płacowe polskich pracowników wzrosną. I na pewno wyjdą poza zakładany w 2022 r. zakres i poziom podwyżek, które i tak miała w planach rekordowo duża grupa firm. Czy te oczekiwania przełożą się na przyspieszenie wzrostu płac, co wywoła kolejny wzrost cen towarów i usług, czyli tzw. efekt drugiej rundy inflacji?
Drożyzna hamuje już nie tylko realny wzrost dochodów Polaków, ale także rozwój gospodarki. Na razie nie grozi nam recesja, jednak trzeba uważać.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Choć indeks FAO nieznacznie spadł w grudniu, to i tak na koniec 2021 roku był na najwyższym poziomie od 10 lat, blisko historycznego rekordu.
Nie da się wykluczyć, że drożyzna w Polsce przebije 10 proc. Co gorsza, galopada cen zaczyna być zagrożeniem dla tempa rozwoju gospodarki.
RPP deklaruje, że będzie walczyła z inflacją tak, aby nie uderzyć w koniunkturę na rynku pracy. Większość ekonomistów uważa, że będzie to trudne lub wręcz niemożliwe.
Choć ustawa budżetowa na 2022 r. jeszcze nie zaczęła obwiązywać, ekonomiści już wskazują na konieczność jej nowelizacji. Wszystko przez to, że rząd nie przewidywał takiej drożyzny.
Wyjątkowo krótko, bo tylko trzy tygodnie, trwała przerwa między posiedzeniami Rady Polityki Pieniężnej. 4-5 lutego RPP spotyka się znowu, środowa decyzja wydaje się jasna: stopy procentowe bez zmian.
Od 10 lat Amerykanie nie byli w tak optymistycznych nastrojach wobec gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz rynku akcji. Mają coraz większe nadzieje na spadek inflacji i kosztów pożyczek niż w czasie pierwszej prezydentury Donalda Trumpa – wykazał najnowszy sondaż Gallupa.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w styczniu 48,8 pkt. Od kilku miesięcy jesteśmy blisko momentu, w którym dane od S&P Global pokażą poprawę koniunktury w przemyśle. Ten czas jednak wciąż przed nami.
A jednak wojna celna. Można się było tego spodziewać. Po tym, jak Donald Trump ogłosił karne taryfy celne dla Meksyku i Kanady, bezpośredni sąsiedzi Stanów Zjednoczonych zapowiedzieli podobne kroki ze swojej strony. A prawidła ekonomii są nieubłagane, Trump będzie musiał się zmierzyć z dezaprobatą własnych wyborców.
Zapraszamy na specjalne wydanie podcastu "Twój Biznes Extra", w którym podsumowujemy najważniejsze wydarzenia gospodarcze w styczniu. Gościem specjalnym odcinka jest Leszek Bukowski, Chief AI Officer w VetApp, który odpowie na kluczowe pytania ostatnich dni - czy ograniczenie eksportu chipów do Polski, ma znaczenie? Czy DeepSeek to „game changer” na rynku AI
Rada Nadzorcza Agencji Rozwoju Przemysłu odwołała Michała Dąbrowskiego ze stanowiska prezesa. Jak podaje spółka, powodem decyzji są względy zdrowotne. Jednocześnie na stanowisko p.o. prezesa został oddelegowany dotychczasowy wiceprezes spółki Radosław Niedzielski.
Faktycznie warto się cieszyć z obecnego tempa wzrostu PKB. Za 10–20 lat będziemy mogli o nim tylko pomarzyć.
Produkt krajowy brutto (PKB) Polski urósł w 2024 r. o 2,9 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnym szacunku. Dane są lepsze od średniej prognoz ekonomistów, która (według ankiety „Rzeczpospolitej”) wyniosła 2,8 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas