Wstrząsy wtórne czyli niefiskalne efekty podatku bankowego

Brak wyłączenia z opodatkowania transakcji zawieranych między bankami i lokat banków w NBP może uczynić bardzo dużo nieoczekiwanych szkód w systemie bankowym i całej gospodarce.

Publikacja: 17.02.2016 20:00

Tomasz Mironczuk

Tomasz Mironczuk

Foto: materiały prasowe

Ustawa wprowadzająca tzw. podatek bankowy właśnie zaczęła obowiązywać. Konsekwencje jej wdrożenia były przedmiotem zarówno uzasadnienia towarzyszącego projektowi ustawy, jak i wielu opinii zgłoszonych w procesie legislacyjnym. Czytając zarówno jedne, jak i drugie można odnieść wrażenie, że osoby zaangażowane w proces uchwalania ustawy to głównie specjaliści od podatków, rachunkowości lub prawnicy.

Dyskutowano głównie o kosztach, definicji podstawy opodatkowania oraz osłabieniu podstaw kapitałowych polskiego systemu bankowego. W dotychczasowych dokumentach brak jest jednak refleksji nad zmianami, które ustawa wywoła w strukturze rynku finansowego. Brakuje analizy zmian wartości informacyjnej stóp procentowych. Nie bada się zakresu deformacji rynku, jaką podatek wprowadzi.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację