Patolodzy określą liczbę pomieszczeń i wycinków

Do czerwca powstaną wytyczne dla zakładów patomorfologii. Za dwa lata kontrakt z NFZ podpiszą tylko akredytowane jednostki.

Aktualizacja: 13.02.2020 09:15 Publikacja: 13.02.2020 00:01

Patolodzy określą liczbę pomieszczeń i wycinków

Foto: AdobeStock

Wskazówki ws. organizacji katedry, pracowni czy zakładu patomorfologii i przygotowania materiału operacyjnego do badania znajdą się w podręczniku wdrożeniowym akredytacji jednostek patomorfologii, opracowywanym przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Patologów (PolPaT) i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ).

W pilotażu prowadzonym w Wielkopolskim Centrum Onkologii, który zainaugurowali pod koniec ubiegłego tygodnia wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i konsultant krajowy oraz prezes PolPaT prof. Andrzej Marszałek, określona zostanie np. wielkość zakładu oraz liczba wymaganych pomieszczeń, a także liczba personelu lekarskiego i nielekarskiego na różnych stopniach wykształcenia.

Czytaj także: Badanie patomorfologiczne: NFZ zapłaci osobno za diagnostykę nowotworu

PolPaT opracuje także jednolite wytyczne opracowania materiału operacyjnego (ile pobrać wycinków, jak je utrwalać i dostarczać do zakładu, jakie dodatkowe barwienia wykonać).

Projekt akredytacji patomorfologii ma zostać zakończony w 2022 r., kiedy jednym z warunków zawarcia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia przez katedrę, pracownię czy zakład patologii ma być akredytacja CMJ.

Niezależnie resort pracuje nad pilotażem wycen procedur patomorfologicznych, które dziś są zaszyte np. w procedurach chirurgicznych. Osobna wycena badań ma zagwarantować pacjentom dostęp do najnowocześniejszego, personalizowanego leczenia, które oparte jest na diagnostyce patomorfologicznej.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy