Lekarze alarmują o bezprawnym działaniu urzędników NFZ

Lekarski związek zawodowy złożył do prokuratury doniesienie na Fundusz za wyłudzanie od medyków pieniędzy za refundację

Aktualizacja: 13.05.2015 16:27 Publikacja: 13.05.2015 16:03

Lekarze alarmują o bezprawnym działaniu urzędników NFZ

Foto: ROL

W środę Zarząd Krajowy Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL)  złożył do Prokuratury Rejonowej  Warszawa-Ochota zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa NFZ oraz dyrektorów poszczególnych oddziałów

Chodzi o  o to, że Fundusz egzekwuje zwrot refundacji za  leki od lekarzy biorących udział w 2012 r. w proteście pieczątkowym. Wówczas  medycy w całym kraju podjęli  strajk bo wchodziła w życie ustawa refundacyjna. Wprowadziła ona m.in. kary dla lekarzy i aptekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept.

W ocenie związków zawodowych działania zabronione mogą polegać na żądaniu przez urzędników od lekarzy nieuzasadnionego i bezprawnego odszkodowania w postaci zwrotu nienależnej refundacji za leki, przepisane pacjentom, którym refundacja przysługiwała.  NFZ wymaga aby medycy  zwracali  pieniądze , bo nie mieli odpowiedniej umowy z Funduszem która ich uprawniała do wypisywania leków refundowanych.

OZZL uzasadnia, że stanowisko  NFZ  jest bezzasadne i absurdalne bo Funduszu nie poniósł szkody refundując koszty leków pacjentom, którzy mieli uprawnienia do refundacji ze środków publicznych. Dowodzą tego wyroki sądowe: „Skoro leki otrzymała osoba uprawniona do ich uzyskania ze środków publicznych, to ich koszty obciążają z mocy prawa NFZ. ....żądanie w takiej sytuacji refundacji od lekarza nie ma żadnej podstawy prawnej."(cytat z uzasadnienia Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 listopada 2014 roku w sprawie o sygn. akt I CSK 633/13)

Co więcej, lekarze podkreślają, że urzędnicy Funduszu znają niekorzystne dla siebie  wyroki . a  mimo tego nie rezygnują  z żądania od lekarzy kwot nienależnej refundacji w identycznych przypadkach, jakie sądy już rozpatrywały.

OZZL uważa więc, że prokuratura powinna sprawdzić czy Prezes NFZ oraz dyrektorzy oddziałów u nie naruszają art. 231 § 1 w powiązaniu z art. 286 § 1 kodeku  karnego. Zdaniem związkowców   nie mają prawa dochodzić roszczeń od medyków na korzyść NFZ.

„Z jednej strony uderza to w niektórych lekarzy, którzy – ulegając presji Funduszu – płacą mu nienależne „odszkodowania", z drugiej naraża NFZ na nieuzasadnione koszty w postaci obsługi prawnej, koszty procesu i inne" pisze OZZL w zawiadomieniu do prokuratury.

„Skoro Fundusz wprowadził z dniem 1 lipca 2012 r. nowe zasady wystawiania recept refundowanych, to powinien jednocześnie stworzyć instrumenty ochronne, które uniemożliwiałyby realizację recept na leki refundowane wystawionych przez osoby do tego nieupoważnione. Jeśli doszło do przypadków zrealizowania przez aptekę recepty na lek refundowany wystawionej przez lekarzy, którzy nie podpisali odpowiednich umów z Funduszem, to winę za ten stan rzeczy ponosi Fundusz, który nie stworzył skutecznych instrumentów zapobiegających wydawaniu leku refundowanego w sytuacji, gdy lekarz nie był uprawniony do ich przepisania." – to uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego w Stalowej Woli z 15.07.2014 r. w sprawie o sygnaturze akt I C 76/14

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy