Pfizer i Moderna w 2022 r. zarobią na szczepionkach na COVID 93 mld dol.?

Amerykański koncern Pfizer i niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech oraz amerykański koncern Moderna w przyszłym roku będą kontrolować 3/4 rynku szczepionek na COVID-19 pochodzących z krajów innych niż Chiny - wynika z prognozy firmy Airfinity, którą opisuje "Financial Times".

Publikacja: 18.10.2021 05:47

Szczepionka Pfizer/BioNTech

Szczepionka Pfizer/BioNTech

Foto: AFP

arb

Taki udział w rynku, który ma być wart w przyszłym roku 124 mld dolarów oznacza, że Pfizer/BioNTech i Moderna łącznie zarobią w 2022 r. na sprzedaży swoich szczepionek przeciw COVID-19, opartych o technologię mRNA, 93,2 mld dolarów, niemal dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. Airfinity to firma analityczna specjalizująca się w analizie sytuacji na rynku ochrony zdrowia.

Z analizy firmy Airfinity wynika, że Pfizer/BioNTech w 2022 roku zarobią na sprzedaży swojej szczepionki przeciw COVID-19 54,5 mld dolarów, a Moderna - 38,7 mld dolarów - pisze "Financial Times", który zapoznał się z analizą Airfinity. - To bezprecedensowe liczby - mówi Rasmus Bech Hansen, dyrektor generalny Airfinity. Hansen mówi, że prognoza zakłada wzrost liczby sprzedanych szczepionek ze względu na to, że kraje z wysokim wyszczepieniem będą chciały utrzymać poziom ochrony (w wyniku doszczepiania mieszkańców), a kraje rozwijające się będą dążyć do podobnego poziomu wyszczepienia jak kraje rozwinięte.

Airfinity prognozuje, że w tym roku Pfizer/BioNTech uzyskają ze sprzedaży swojej szczepionki na COVID-19 31,3 mld dolarów, a Moderna - 17,6 mld dolarów.

124 mld

Tyle dolarów ma być wart rynek szczepionek na COVID w 2022 r. według prognozy Airfinity

Inni analitycy kwestionują aż tak duży poziom przychodów ze sprzedaży szczepionek, ale większość zgadza się, że Pfizer zdominował rynek szczepionek na COVID-19 i prawdopodobnie umocni swoją pozycję w następnych miesiącach. Geoffrey Porges, analityk z banku SVB Leerink, zwraca uwagę, że Pfizer jest pierwszym producentem szczepionki, który uzyskał zgodę na doszczepianie z użyciem swojej szczepionki, pierwszym, który uzyskał zgodę na stosowanie szczepionki u nastolatków powyżej 12. roku życia i będzie prawdopodobnie pierwszym, który uzyska zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat. Mimo to SVB Leerink prognozuje, że przychody koncernu ze sprzedaży szczepionki spadną w 2022 roku do 9 mld dolarów (w tym - według prognozy - mają wynieść 39,5 mld dolarów), ze względu na spadek cen szczepionek będący efektem mniejszego popytu w krajach rozwiniętych i większej konkurencji na rynku szczepionek na COVID-19.

- Szczepionki oparte na technologii mRNA wygrały wyścig wśród szczepionek (na COVID-19) ponieważ wydają się najskuteczniejsze - twierdzi prof. David Dowdy, epidemiolog z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Czytaj więcej

Izraelska wirusolog o COVID: Będziemy się doszczepiać co kilka miesięcy
Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują