19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 18.12.2019 02:00 Publikacja: 18.12.2019 02:00
Foto: Adobe Stock
Wyrokiem swoim WSA przesądził w pierwszej kolejności, iż właściciel nieruchomości położonej przy drodze publicznej legitymuje się własnym interesem prawnym w skarżeniu czynności starosty powiatowego polegającej na zatwierdzeniu stałej organizacji ruchu.
Stała organizacja ruchu nie jest bowiem jedynie czynnością organizacyjno-techniczną, lecz w istocie wyznacza zasady i sposób korzystania z dróg publicznych, przez co wpływa na prawa właścicieli nieruchomości mających dostęp do tych dróg. W tej sprawie WSA słusznie uznał, iż doszło do naruszenia interesu prawnego skarżącego, skoro zatwierdzona organizacja ruchu ograniczała właściciela nieruchomości wykorzystywanej na cele użytkowe w możliwości korzystania z jego nieruchomości. Tak bowiem oceniono zmianę organizacji ruchu, polegającą na umieszczeniu znaków drogowych zakazu wjazdu na ulicę stanowiącą jedyny dostęp do nieruchomości skarżącego, która ograniczała w ocenie sądu prawa właścicielskie skarżącego, w tym również możliwość swobodnego prowadzenia przez skarżącego w tym obszarze działalności gospodarczej. Ale jednocześnie WSA wyraźnie podkreślił, że naruszony został interes prawny skarżącego jako właściciela nieruchomości przylegającej do drogi, a nie jego interes jako mieszkańca korzystającego z dróg publicznych. Sam fakt korzystania z dróg publicznych nie uzasadnia bowiem interesu prawnego niezbędnego do prawidłowego wywiedzenia skargi.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Ministerstwo Infrastruktury zamierza podnieść podnieść opłaty za obowiązkowe badania techniczne samochodów - informuje radio RMF FM. Od dawna domagali się tego właściciele Stacji Kontroli Pojazdów.
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowcy, którzy otrzymali bezterminowe prawo jazdy przed marcem 2013 roku, będą musieli wymienić swoje dokumenty w okresie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r. Zmiana dotknie blisko 15 mln osób. Nowe dokumenty w zależności od kategorii będą miały ważność 5 lub 15 lat.
Kierowca firmy kurierskiej, który w piątek śmiertelnie potrącił 14-latka na warszawskiej Woli miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Minister cyfryzacji zapowiedział, że jeszcze w styczniu udostępni firmom transportowym i pośredniczącym przy przewozie osób możliwość automatycznego weryfikowania uprawnień kierowców.
Ministrowie transportu Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie nowego rozporządzenia, które sprawi, że cofnięte prawo jazdy w jednym kraju, będzie w przyszłości obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich UE. Celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego na poziomie europejskim i skuteczniejsze karanie poważnych wykroczeń drogowych.
Policja przypisała popełnienie wykroczenia drogowego osobie, która przypadkiem ma to samo imię i nazwisko, co rzeczywisty sprawca. O grzywnie mężczyzna dowiedział się przypadkiem - gdy miał lecieć na wakacje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas