Organizacja ruchu a interes właściciela nieruchomości położonej przy drodze publicznej - komentuje Rafał Dębowski

Sam fakt korzystania z dróg publicznych nie uzasadnia interesu prawnego niezbędnego do prawidłowego wywiedzenia skargi – wynika z wyroku WSA.

Publikacja: 18.12.2019 02:00

Organizacja ruchu a interes właściciela nieruchomości położonej przy drodze publicznej - komentuje Rafał Dębowski

Foto: Adobe Stock

Wyrokiem swoim WSA przesądził w pierwszej kolejności, iż właściciel nieruchomości położonej przy drodze publicznej legitymuje się własnym interesem prawnym w skarżeniu czynności starosty powiatowego polegającej na zatwierdzeniu stałej organizacji ruchu.

Stała organizacja ruchu nie jest bowiem jedynie czynnością organizacyjno-techniczną, lecz w istocie wyznacza zasady i sposób korzystania z dróg publicznych, przez co wpływa na prawa właścicieli nieruchomości mających dostęp do tych dróg. W tej sprawie WSA słusznie uznał, iż doszło do naruszenia interesu prawnego skarżącego, skoro zatwierdzona organizacja ruchu ograniczała właściciela nieruchomości wykorzystywanej na cele użytkowe w możliwości korzystania z jego nieruchomości. Tak bowiem oceniono zmianę organizacji ruchu, polegającą na umieszczeniu znaków drogowych zakazu wjazdu na ulicę stanowiącą jedyny dostęp do nieruchomości skarżącego, która ograniczała w ocenie sądu prawa właścicielskie skarżącego, w tym również możliwość swobodnego prowadzenia przez skarżącego w tym obszarze działalności gospodarczej. Ale jednocześnie WSA wyraźnie podkreślił, że naruszony został interes prawny skarżącego jako właściciela nieruchomości przylegającej do drogi, a nie jego interes jako mieszkańca korzystającego z dróg publicznych. Sam fakt korzystania z dróg publicznych nie uzasadnia bowiem interesu prawnego niezbędnego do prawidłowego wywiedzenia skargi.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie