Centrum Południe to kilkuetapowa inwestycja, która docelowo zaoferuje 85 tys. mkw. powierzchni biurowej i handlowo-usługowej. Dwa pierwsze budynki (ok. 28 tys. mkw.) oddano w sierpniu 2020 roku.

Kompleks powstaje zgodnie z wytycznymi certyfikatu WELL Core&Shell. - To nasz największy i najbardziej zrównoważony projekt we Wrocławiu. Korzysta z energii wyprodukowanej przez wiatraki należące do ENGIE Zielona Energia – spółki z Grupy ENGIE – podają przedstawiciele dewelopera.

– Wyznaczyliśmy sobie ambitny cel, aby do roku 2030 zredukować emisję dwutlenku węgla o 50 proc., a do roku 2045 osiągnąć neutralność emisyjną – mówi cytowany w komunikacie Adam Targowski, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska. - Inicjatywy, które zwiększają wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, przybliżają nas do spełniania tych obietnic.

OZE to nie wszystko. Szwedzki deweloper buduje przy swoich budynkach antysmogowe chodniki z zielonego betonu, które redukują stężenie niebezpiecznych dla człowieka związków znajdujących się w miejskim powietrzu. Taki beton zastosowano w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i w Gdańsku.

- Na zaawansowanym etapie jest również projekt związany z panelami fotowoltaicznymi wykonanymi z perowskitów. Zachowują one wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słoneczne nie padają na nie pod optymalnym kątem – mówią przedstawiciele spółki. - Oznacza to, że ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do dachu. Działają efektywnie na każdej powierzchni, również na przeszklonych elewacjach biurowców. Ostateczna wersja takiego pojedynczego panelu będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin lub zasilić jeden komputer na cały dzień użytkowania.