W praktyce nowelizacja oznaczają m.in. rozszerzanie podmiotowości prawnej wspólnot mieszkaniowych, nadanie wspólnotom uprawnienia do posiadania majątku oraz przyznanie zarządom wspólnot umocowania do zawierania umów skutecznych względem wszystkich lokatorów. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście legitymacji wspólnoty w dochodzeniu roszczeń np. odszkodowań czy roszczeń z rękojmi przeciwko deweloperom.
Obecnie wystąpienie przez wspólnotę mieszkaniową z powództwem przeciwko deweloperowi wymaga żmudnego i – często długotrwałego – zawierania umów cesji z właścicielami lokali, stosownie do przepisów art. 509 i nast. kodeksu cywilnego. Nowelizacja przepisów nie zmieni tej sytuacji, jednak pozwoli na usuniecie wielu wątpliwości związanych z legitymacją Wspólnot do nabywania roszczeń w zakresie nie objętych częściami wspólnymi. Przedmiotowa zmiana, w praktyce może mieć najbardziej istotne znaczenie w odniesieniu do lokali garażowych i uszkodzeń, które często dotyczą samej substancji lokalu garażowego.
Łatwiejsza licytacja lokalu dłużnika
W świetle projektu Wspólnoty uzyskają poprawione legislacyjnie narzędzie jakim jest licytacja lokalu w związku z zaległością w zapłacie czynszu.. Dłużnicy niepłacący latami zmuszają zarządy wspólnot m.in. do zwiększania pobieranych miesięcznie zaliczek. De facto konsekwencje ponoszą wówczas właściciele terminowo regulujący swoje zobowiązania wobec wspólnoty.
Zmiany obejmą bowiem przepisy w zakresie uprawnienia do licytacji lokalu w przypadku narastającego zadłużenia jego właściciela. Dotychczasowe brzmienie art. 16 ust. 1 u.w.l. przewidywało, że jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat (...) wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. W praktyce zwrot nieostry „długotrwale" generował wiele niepewności co do zasadności wszczęcia postępowania w danej sprawie z uwagi na stosunek wysokości zadłużenia do wartości nieruchomości, co znacznie ograniczało możliwość licytacji. Nowelizacja przewiduje wskazanie konkretnych przesłanek, na bazie których licytacja lokalu zadłużonego właściciela będzie możliwa do przeprowadzenia znacznie szybciej, niż obecnie. Dokładny kształt przepisów będzie jednak znany w kolejnych etapach prac nad projektem.
Korzyści również dla członków spółdzielni
W przypadku spółdzielni mieszkaniowych projekt zakłada ulepszenie rozwiązań poprawiających sytuację członków spółdzielni i usprawnienie funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych jako całości, m.in. :
• wybór członków zarządu obligatoryjnie przez walne zgromadzenie i wprowadzenie kadencyjności członków zarządu,