- Biorąc pod uwagę utrzymującą się inflację na poziomie niemal 5 proc., oznacza to spadek realnej wartości mieszkań aż o ok. 7 proc. – mówi Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości Grupy Morizon-Gratka.
Korekty cen mieszkań miesięczne i roczne
Ceny ofertowe mieszkań, które trafiły do sprzedaży w marcu, nieznacznie różniły się od tych odnotowanych miesiąc wcześniej. - W porównaniu z lutym w 11 z 12 analizowanych miast (wyjątkiem był Białystok) właściciele mieszkań obniżyli swoje oczekiwania średnio o 0,6 proc. – podaje Marcin Drogomirecki. - Choć te korekty są niewielkie, to powtarzają się z miesiąca na miesiąc. Przerywane są jedynie sporadycznymi wzrostami. W dłuższej perspektywie wyraźnie wskazują na postępującą korektę cen lokali oferowanych na rynku wtórnym.
Potwierdzają to również dane roczne Morizona - Gratki: we wszystkich miastach - poza Gdańskiem - średnie ceny spadły.
Czytaj więcej
We wszystkich metropoliach marzec przyniósł wzrost podaży mieszkań z rynku wtórnego. Ceny lokali...
Gdzie mieszkania staniały najmocniej
- Najmniejsze roczne spadki - zarówno procentowo, jak i nominalnie, odnotowaliśmy w Łodzi, Białymstoku i Bydgoszczy. W tych miastach ceny metra lokali z drugiej ręki spadły o 0,2 proc., 1 proc. i 1,1 proc., odpowiednio, co oznacza korekty ceny metra kwadratowego rzędu 20 - 100 zł – wskazuje Marcin Drogomirecki.