Przypomnijmy, że wszystkie księgi wieczyste (KW) są od 14 lat dostępne online dla każdego na stronie ekw.ms.gov.pl, ale trzeba znać numer księgi. Kiedyś numery te można było poznać przeglądając publiczny serwis Geoportal2, zarządzany przez ówczesnego głównego geodetę kraju (GGK) Waldemara Izdebskiego. W 2020 r. PUODO nakazał mu zaprzestanie ich udostępniania, ponieważ na ich podstawie można mieć informacje nie tylko o nieruchomości, ale także dostęp do danych jej właściciela: imienia i nazwiska, numeru PESEL, imion rodziców, adresu oraz wysokości zadłużenia na hipotece. PUODO ukarał też GGK karą finansową 100 tys. zł.
– Numery ksiąg wieczystych są ujawniane w Geoportalu przez głównego geodetę kraju. Tak się dzieje, mimo iż był on wielokrotnie informowany o tym, że numer księgi jest w ocenie prezesa UODO daną osobową – wyjaśniał wtedy na łamach "Rzeczpospolitej" przedstawiciel UODO.
Czytaj więcej
Urząd Ochrony Danych Osobowych nie chce, by dzięki Geoportalowi istniał dostęp do ksiąg wieczystych. Toczy walkę z głównym geodetą kraju.
PUODO tłumaczył, że ujawnienie każdemu numeru KW naraża bardzo dużą liczbę osób (których dane dotyczą) na ryzyko kradzieży ich tożsamości. Wsparł go Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 maja 2021 r. (sygn. akt. II Sa/Wa 2222/20).
Mimo to w 2022 r. przez 48 godzin numery ksiąg wieczystych ponownie były dostępne na Geoportalu2. PUODO nałożył na GGK kolejną karę w wysokości 60 tys. zł.