Od 4 października do 5 listopada przyjmowane są wnioski o dofinansowanie na planowane prace konserwatorskie i roboty budowlane przy zabytkach ruchomych i nieruchomych. Pieniądze będzie można otrzymać również na usuwanie skutków powodzi w obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Jak ubiegać się o dotacje?
Na czym polega program „Ochrona zabytków 2025”?
To już kolejna edycja programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona zabytków". Tym razem na jego realizację przeznaczono ponad 200 mln zł. Na prace planowane i refundacje kosztów związanych z ochroną zabytków zarezerwowano ponad 100 mln zł. Drugie tyle ma trafić na usuwanie skutków powodzi w obiektach wpisanych do rejestru zabytków.
Jak podaje ministerstwo, co roku program pomaga uratować przed zniszczeniem cenne zabytki w małych miejscowościach i wsiach, które bardzo często są w fatalnym stanie. Pieniądze z programu wspierają również zachowanie w jak najlepszym stanie obiektów z listy UNESCO i Pomników Historii.
Czytaj więcej
Pokrycie kosztów wymiany okien – jako jednego z elementów termomodernizacji – jest możliwe m.in. w ramach projektów Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie. O dofinansowanie można wnioskować jeszcze w tym roku.
Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie na ochronę zabytków?
Co istotne, o dofinansowanie mogą ubiegać się nie tylko samorządy i lokalne władze, ale również prywatni właściciele obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Wnioski mogą składać: