Ważne wytyczne dla przyszłych emerytów. Bez tych dokumentów nie złożysz wniosku

Wniosek EMP, czyli wniosek o przyznanie emerytury, można składać osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną. Przy składaniu wniosku przyda się dokumentacja potwierdzająca okresy pracy i wysokość wynagrodzenia.

Publikacja: 28.10.2024 12:32

Wniosek o emeryturę (EMP) można przesłać do ZUS-u przez Internet, drogą pocztową lub składać osobiśc

starszy mężczyzna, dokumenty, pisze, finanse, emerytura, renta,

Wniosek o emeryturę (EMP) można przesłać do ZUS-u przez Internet, drogą pocztową lub składać osobiście

Foto: Adobe Stock

Wnioskodawcy ubiegający się o emeryturę na tzw. nowych zasadach muszą posiadać obliczony kapitał początkowy, osiągnąć ustawowy wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) i mieć opłacone składki na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe przynajmniej za 1 dzień.

Wniosek o przyznanie emerytury. Podstawowa dokumentacja

Osoby przechodzące na emeryturę na nowych zasadach składają wniosek samodzielnie. Kluczowy dokument, czyli wniosek o emeryturę (wniosek EMP), można składać do ZUS-u osobiście, drogą pocztową lub przez internet. Kolejny dokument to ERP-6, czyli zestawienie informacji o okresach składkowych i nieskładkowych. Do tego dochodzi dodatkowa dokumentacja, m.in. świadectwa pracy, zaświadczenia od pracodawców, zaświadczenia dotyczące okresów nauki. 

Jak złożyć wniosek o emeryturę?

Osoby posiadające już aktywny profil PUE ZUS po zalogowaniu się na konto powinny wybrać opcję “Złożenie dokumentu EMP”. W formularzu, oprócz danych osobowych, podaje się m.in. informacje o pobieranych świadczeniach i formie odbioru decyzji ZUS (elektroniczna, osobiście, pocztą, przez pełnomocnika). Kolejny krok to wybranie opcji “Złożenie dokumentu ERP-6", czyli pliku do wpisania informacji o okresach składkowych i nieskładkowych. Uzupełnione formularze należy podpisać profilem zaufanym ePUAP lub certyfikatem kwalifikowanym. Dokumenty, które potwierdzają okresy zatrudnienia (oraz wysokość wynagrodzeń), należy złożyć w najbliższym oddziale ZUS-u po okazaniu dokumentu tożsamości (lub przesłać pocztą).

Czytaj więcej

Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?

Kolejna opcja to wydruk formularzy, uzupełnienie danych i przesłanie wniosków wraz z dodatkową dokumentacją do najbliższego oddziału ZUS. Dokument uzupełniany ręcznie należy wypełnić czytelnie, wielkimi literami używając czarnego lub niebieskiego długopisu. Dokumenty można również składać osobiście, a termin wizyty w urzędzie można zarezerwować wcześniej m.in. przez profil PUE.

Jak długo ZUS rozpatruje wniosek o emeryturę?

Jeżeli złożony wniosek i dokumentacja okażą się niekompletne, ZUS wezwie do uzupełnienia braków. Wezwanie będzie posiadać informację o terminie uzupełnienia informacji/dokumentacji. Decyzja odnośnie emerytury zostanie przesłana przez ZUS w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Decyzję można otrzymać przez profil PUE lub drogą pocztową, w zależności od wyboru preferowanej metody kontaktu z urzędem. Po uzyskaniu tej informacji wnioskodawca może odwołać się od decyzji ZUS-u do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w ciągu 1 miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Jaka dokumentacja do potwierdzenia okresów składkowych?

Wnioskodawcy, którzy nie posiadają ustalonego kapitału początkowego wraz z wnioskiem o emeryturę składają dokumentację, która potwierdzi okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość zarobków. Okresy zatrudnienia można potwierdzić przez świadectwa pracy, zaświadczenia od pracodawcy (lub jego prawnego następcy) lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy o zatrudnieniu. W razie braku powyższych dokumentów można wybrać okazanie:

  • umów o pracę lub opinii o pracy,
  • wpisów w dowodzie osobistym (wersja książeczkowa),
  • legitymacji służbowych,
  • legitymacji związków zawodowych,
  • pism od pracodawcy dotyczących min. powołania, mianowania czy przyznania nagrody,
  • kopii lub odpisów dokumentacji wydanej przez jednostki przechowujące dokumentację zlikwidowanych zakładów pracy.

Czytaj więcej

Zmiany w wypłatach emerytur w listopadzie. Dotyczą dwóch grup seniorów

W niektórych przypadkach (np. w związku z likwidacją zakładu pracy i brakiem dostępu do akt osobowych) dopuszczone jest potwierdzenie okresu zatrudnienia przez świadka. Jak wyjaśnia ZUS, to rozwiązanie można wykorzystać m.in. przy potwierdzeniu okresu zatrudnienia:

  • przed 15 listopada 1991 roku,
  • po 14 listopada 1991 roku w przypadku dokumentacji zniszczonej na skutek powodzi (rok 1997, 2010 lub 2024),
  • pracownika młodocianego przed 1 stycznia 1975 r., gdy pracodawca nie posiada dokumentacji za ten okres lub nie może potwierdzić zatrudnienia danej osoby w tym okresie.

Jak udokumentować okresy nieskładkowe?

Okresy nieskładkowe, czyli m.in. czas pobierania zasiłku chorobowego lub urlopu wychowawczego, potwierdza pracodawca na świadectwie pracy lub zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Okres ukończonej nauki w szkole wyższej można potwierdzić dyplomem ukończenia szkoły (potwierdzającym okres i programowy wymiar nauki) lub zaświadczeniem z uczelni (potwierdzenie ukończenia studiów, okres i wymiar nauki). W przypadku opieki nad dzieckiem do 4. roku życia (w tym czasie nie była wykonywana działalność zarobkowa) należy dołączyć akt urodzenia i oświadczenie o sprawowaniu osobistej opieki. ZUS zaliczy dłuższy okres opieki w przypadku dziecka, na które przysługiwał zasiłek pielęgnacyjny. W tym wypadku wymagane będzie zaświadczenie potwierdzające prawo do zasiłku lub dokumentacja medyczna, która potwierdzi potrzebę opieki nad dzieckiem.

Wnioskodawcy ubiegający się o emeryturę na tzw. nowych zasadach muszą posiadać obliczony kapitał początkowy, osiągnąć ustawowy wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) i mieć opłacone składki na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe przynajmniej za 1 dzień.

Wniosek o przyznanie emerytury. Podstawowa dokumentacja

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Czym różni się karta emeryta od karty seniora? Ulgi i zniżki, do których uprawniają
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego