Ustawa z dnia 7 lipca 2022 roku o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw nałożyła na właścicieli nieruchomości, na terenie których znajdują się zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków, obowiązek zawarcia umowy z firmą asenizacyjną na odbiór nieczystości ciekłych. Właściciele muszą ponadto przechowywać dowody uiszczenia opłat za wywóz nieczystości.
Kontrole szamb możliwe w związku z nowymi przepisami
Na mocy wspomnianej ustawy gminy zobowiązane zostały do zewidencjonowania i skontrolowania wszystkich nieruchomości, które posiadają szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków, a więc nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej. Gminy miały na to dwa lata, licząc od momentu wejścia w życie nowych przepisów, czyli od 9 sierpnia 2022 roku. W przypadku niewywiązania się z obowiązku może na nie zostać nałożona kara do 50 tys. zł.
Kontrole mają być przeprowadzane w regularnych odstępach co dwa lata, co oznacza, że kolejne odbędą się w 2026 roku.
Czytaj więcej
Planujesz jesienne porządki w ogrodzie lub usunięcie drzew i krzewów na działce ROD? Przed rozpoc...
Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących szamb?
Kontroli podlega fakt, czy właściciel nieruchomości podpisał umowę na wywóz nieczystości z firmą asenizacyjną oraz czy odbywa się to regularnie. Ponadto sprawdzona może zostać lokalizacja szamba i jego odległość od innych obiektów oraz szczelność zbiornika.