Aktualizacja: 24.02.2025 03:16 Publikacja: 14.03.2024 21:03
Foto: mat. pras.
Od kilku lat monitorujecie to, co dzieje się na warszawski, największym w Polsce rynku biurowym, przez pryzmat wskaźników, które nie pojawiają się w typowych raportach, czyli pozwoleń na budowę i „wuzetek”. Co wyłania się z danych za 2023 r.?
Pięć lat temu wymyśliliśmy, że właśnie tak będziemy analizować warszawski rynek, żeby antycypować to, co może się dziać w kolejnych latach – i to się sprawdza. Lukę podażową, o której dziś się mówi, widać było już kilka lat temu w postaci spadającej liczby pozwoleń na budowę.
W 2024 roku inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce nabiorą tempa. Rok do roku mogą wzrosnąć o 10 proc. – wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej CBRE.
W 2023 r. na rynek w Polsce trafiło 25 biurowców o powierzchni niemal 281,6 tys. mkw. Deweloperzy stawiają na nowoczesne technologie i ESG.
Jakkolwiek to brzmi, dla twórców unijnych dyrektyw szczęśliwie się złożyło, że narzucenie wymogów splotło się z kryzysem energetycznym – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOŚCIACH Przemysław Błaszkiewicz, associate director w dziale powierzchni biurowych w Colliers.
Polska powinna wyjść z obecnej sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych bez szwanku – ocenia John Palmer, partner associate w Deloitte.
W 2024 r. deweloperzy mają oddać w całej Polsce ok. 325 tys. mkw. biur. W 2020 r. na rynek trafiło 707 tys. mkw. Firmy zmniejszają siedziby, a w cenie jest elastyczność.
To, co było odpadem, można przekształcić w produkt, który da się ponownie wykorzystać lub sprzedać.
Na osiedlu ma powstać ponad 50 budynków. Kompleks zaoferuje mieszkania i lokale usługowe.
Deweloper zawarł przedwstępną umowę zakupu działki na warszawskim Ursynowie. Ma tam powstać osiedle mieszkaniowe.
Budowa 174-metrowego wieżowca The Bridge przy placu Europejskim w Warszawie dobiega końca. Biurowiec będzie w 100 proc. zasilany czystą energią.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas