Prognoza dla rynku biurowego na 2024 rok

W 2024 r. deweloperzy mają oddać w całej Polsce ok. 325 tys. mkw. biur. W 2020 r. na rynek trafiło 707 tys. mkw. Firmy zmniejszają siedziby, a w cenie jest elastyczność.

Publikacja: 05.01.2024 03:00

Prognoza dla rynku biurowego na 2024 rok

Foto: Adobe Stock

Z danych firmy doradczej Savills wynika, że w 2023 r. w Warszawie oddano do użytku niespełna 70 tys. mkw. biur. To najmniej na stołecznym rynku biurowym od 2000 r. Na osiem największych rynków regionalnych trafiło ok. 300 tys. mkw. powierzchni biurowej – ok. 30 proc. mniej niż średnia z lat 2018–2022.

Platforma REDD podaje, że w 2024 r. do użytku ma być oddanych 325 tys. mkw. biur, a w 2025 r. kolejne 193 tys. mkw. Jak mówi Krzysztof Foks, ekspert REDD, najwięcej inwestycji powstaje na największych rynkach, jak Warszawa, Wrocław, Katowice. – Dziś, zwłaszcza w Warszawie, buduje się jednak dużo mniej niż kilka kwartałów temu – zauważa Krzysztof Foks. – Pod koniec I półrocza 2020 r. w stolicy powstawało 653 tys. mkw. biur, co przewyższało nową podaż w Polsce w tym czasie. Dziś to niecałe 180 tys. mkw.

Redukcja metrów

Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych reprezentujący właścicieli w firmie Savills, zaznacza, że wyraźny spadek powierzchni w budowie widać także na głównych rynkach regionalnych. – W 2023 r. rozpoczęto budowę ok. 60 tys. mkw. Największa inwestycja to Swobodna Spot A we Wrocławiu (Echo Investment, 14,8 tys. mkw.) – wskazuje. Savills prognozuje, że w 2024 r. zasoby biur w Polsce przekroczą 13 mln mkw. – W Warszawie deweloperzy powinni oddać ok. 106 tys. mkw. biur – przewiduje dyr. Czarnecki. – Na rynkach regionalnych spodziewamy się przyrostu niemal 205 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Ekspert Savillsa wskazuje na największe warszawskie inwestycje. To m.in. Lixa III (Yareal, 28,1 tys. mkw.), The Form (Lincoln Property, 28 tys. mkw.), modernizacja budynku Saski Crescent (CA Immo, 15 tys. mkw.) oraz VIBE (Ghelamco, 15 tys. mkw.). I inwestycje w regionach. – Największe obiekty, które mają być ukończone w tym roku, to Quorum Office Park A i B (Cavatina, 71 tys. mkw.) i B10 Office (Vastint, 14,2 tys. mkw.) we Wrocławiu, WIMA Widzewska Manufaktura (Cavatina, 29,9 tys. mkw.) w Łodzi oraz Brain Park C (Echo Investment, 12,8 tys. mkw.) w Krakowie – mówi Czarnecki.

Krzysztof Foks dodaje inwestycje, których ukończenie zaplanowano na 2025 r. To m.in. Office House w warszawskim kompleksie Towarowa 22. – Po ukończeniu budynek zaoferuje 31 tys. mkw. powierzchni – podaje ekspert REDD. – W Poznaniu powstaje Andersia Silver. Biurowiec, który stanie się najwyższym budynkiem w mieście, zaoferuje 40 tys. mkw. do wynajęcia.

Stawki najmu powierzchni biurowych nie zmieniły się znacząco w ostatnich czterech miesiącach. Jak podaje Savills, w najbardziej prestiżowych lokalizacjach warszawskiej strefy centrum utrzymały się na poziomie 22,5–26 euro za mkw. biura miesięcznie, a na Służewcu na poziomie 13–15 euro za mkw. – W ostatnich miesiącach nieznaczny wzrost czynszów odnotowaliśmy m.in. w Krakowie i we Wrocławiu, gdzie wynoszą od 14 do 16 euro za mkw. miesięcznie – podaje Daniel Czarnecki. Najtaniej jest w Lublinie, gdzie czynsze wahają się od 10 do 12,5 euro za mkw. biura.

Zdaniem Czarneckiego aktywność deweloperów w 2024 r. będzie zależeć od sytuacji makroekonomicznej, ale też planów najemców dotyczących dalszej ekspansji. – Po prawie trzech latach łączenia pracy zdalnej i stacjonarnej pracodawcy są dziś w stanie lepiej oszacować, ile powierzchni rzeczywiście potrzebują – tłumaczy. Firmy coraz częściej zmniejszają siedziby. – Średnia powierzchnia nowo wynajmowanego biura w Warszawie spada systematycznie od trzech lat – z ponad 1 tys. mkw. przed pandemią do ponad 800 mkw. w 2023 r. – podaje dyrektor. – W zamian za to najemcy decydują się niekiedy na wyższy standard lub lepszą lokalizację. Ograniczona podaż sprawia, że poszukujące biur firmy mogą korzystać z okazyjnych ofert podnajmu oraz wciąż rozwijającej się oferty biur coworkingowych.

– Najemców przyciągają budynki oferujące nie tylko tradycyjne biura, ale także powierzchnie coworkingowe, strefy odpoczynku, udogodnienia, jak siłownie czy kawiarnie – dopowiada Foks.

Zachęty i technologie

Pytany o prognozy na 2024 r. Tomasz Węglarz, szef rynków regionalnych w firmie doradczej BNM, mówi o możliwej dalszej ekspansji najemców na rynki regionalne. Ekspert mówi też o problemach właścicieli budynków niższej klasy – to m.in. starzejące się powierzchnie czy trudności z refinansowaniem inwestycji. – Jeśli wynajmujący na to nie zareagują, najemcy wciąż będą odpływać do nowszych obiektów – ocenia. – Zyskują właściciele budynków wysokiej klasy, mających mniej niż pięć lat. Firmy, którym umowy będą się kończyć w ciągu dwóch lat, dostaną atrakcyjny pakiet zachęt – m.in. zwolnienia z czynszu, budżet na aranżację wnętrza.

Jakub Potocki, ekspert Axi Immo, uważa, że 2024 na rynku biur będzie kolejnym rokiem pod hasłem digitalizacji. – Firmy mogą być bardziej skłonne inwestować w biura, które zapewniają komfortowe i bezpieczne warunki pracy, czego przejawem będzie upowszechnienie różnych aplikacji do korzystania zarówno z biurowca, jak i biura – tłumaczy Jakub Potocki. – Już dziś dużo wygodniej rezerwuje się miejsca parkingowe lub sale konferencyjne, obsługuje bezdotykowo panele windowe, wybiera biurko w coworkingu, automatycznie otwiera drzwi czy wchodzi do biura bez użycia karty – dodaje.

Budownictwo
Mieszkaniowi maruderzy liczą na poprawę
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Budownictwo
Machina nie zwalnia. Deweloperzy wciąż dużo budują
Budownictwo
Czas na prywatyzację Polskiego Holdingu Hotelowego?
Materiał Partnera
Producenci cementu potrzebują ochrony przed importem z Ukrainy
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Budownictwo
Polska branża cementowa musi bronić miejsc pracy