Aktualizacja: 22.02.2025 05:10 Publikacja: 05.01.2024 03:00
Foto: Adobe Stock
Z danych firmy doradczej Savills wynika, że w 2023 r. w Warszawie oddano do użytku niespełna 70 tys. mkw. biur. To najmniej na stołecznym rynku biurowym od 2000 r. Na osiem największych rynków regionalnych trafiło ok. 300 tys. mkw. powierzchni biurowej – ok. 30 proc. mniej niż średnia z lat 2018–2022.
Platforma REDD podaje, że w 2024 r. do użytku ma być oddanych 325 tys. mkw. biur, a w 2025 r. kolejne 193 tys. mkw. Jak mówi Krzysztof Foks, ekspert REDD, najwięcej inwestycji powstaje na największych rynkach, jak Warszawa, Wrocław, Katowice. – Dziś, zwłaszcza w Warszawie, buduje się jednak dużo mniej niż kilka kwartałów temu – zauważa Krzysztof Foks. – Pod koniec I półrocza 2020 r. w stolicy powstawało 653 tys. mkw. biur, co przewyższało nową podaż w Polsce w tym czasie. Dziś to niecałe 180 tys. mkw.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
Branża budowlana domaga się szlabanu dla firm azjatyckich startujących w miliardowej wartości przetargach na budowę dróg. Rząd przygotowuje w tej sprawie zmiany w przepisach.
Grupa analizuje możliwość wystąpienia o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia w związku ze stratami na niemieckim kontrakcie fabryki drewnianych modułów.
Aldi to nie tylko sklepy spożywcze. W Niemczech sieć buduje mieszkania na wynajem i akademiki. Grupa Erbud liczy na kontrakty.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
W ostatnim czasie mediacja w sporach budowlanych zyskała drugie życie. Jest to szczególnie widoczne w sprawach o znacznej wartości przedmiotu sporu, w których postępowanie w sądzie powszechnym mogłoby trwać latami.
Na razie nie wiadomo, kiedy zaczną powstawać obiekty ochronne. Nie można też sprawdzić, w jakim są stanie i ich oznakować. Dlaczego?
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Grupa analizuje możliwość wystąpienia o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia w związku ze stratami na niemieckim kontrakcie fabryki drewnianych modułów.
Długofalowe planowanie i nowe mechanizmy finansowania mają uniezależnić budownictwo infrastrukturalne od wahań związanych z unijnymi budżetami. Czy deklaracje Ministerstwa Infrastruktury zniosą próbę czasu?
Do 100 milionów złotych ma kosztować nowa hala wystawowa Targów Kielce. Za budowę i projekt będzie odpowiadała firma Strabag.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas