19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 06:11 Publikacja: 22.09.2023 12:43
Foto: Mat.prasowe
Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) apeluje, by ten termin wydłużyć do 1 kwietnia 2024 roku, tak aby rynek miał szansę dostosować się do nowych regulacji. Najważniejsze zmiany wprowadzone nowelą to zwiększenie odległości budynków od granicy sąsiedniej działki. Minimalna odległość budynku wielorodzinnego powyżej czterech kondygnacji nadziemnych od granicy działki ma wynieść co najmniej 5 metrów. Balkony na jednej płycie będą musiały być w pełni od siebie oddzielone grubą płytą. Minimalna wielkość lokalu użytkowego to 25 mkw. Nowela mówi też o rozszerzeniu obowiązku urządzenia placu zabaw, także dla pojedynczych budynków.
Rozrzedzenie zabudowy osiedli nie zwiększy dostępności mieszkań, ale podniesie ich ceny – alarmują eksperci.
Brak gruntów pod osiedla, brak planów miejscowych, ślimaczące się procedury administracyjne – to między innymi hamuje rozwój mieszkalnictwa. A mała podaż to wysokie ceny mieszkań. Taniej nie będzie.
Osiedla będą wchodzić na tereny po starych centrach handlowych i biurowcach. Warunek: zmiana norm parkingowych.
Na jeden lokal budowany na mocy specustawy co najmniej 1,5 miejsca parkingowego – zakłada ustawa deregulacyjna. Ceny poszybują, a inwestycje mogą być nieopłacalne – przestrzega branża.
Tani kredyt nakręca popyt na mieszkania. Deweloperzy odmrażają inwestycje. Lokale zaczynają znikać na coraz wcześniejszym etapie budowy, a ich ceny rosną.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas