Aktualizacja: 19.02.2025 21:05 Publikacja: 22.05.2023 11:47
Foto: 123 rf
W 2022 r. oddano 238,6 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 22 mln mkw. To niemal o 4 tys. lokali więcej niż rok wcześniej. - Chociaż do rekordu wszech czasów, który padł w 1978 r. i wynosi 284 tys. oddanych mieszkań, wciąż sporo brakuje, to ubiegłoroczny wynik jest najlepszym od tamtego okresu – podkreśla Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).
Zaznacza, że najwięcej mieszkań (aż 60,3 proc.) wybudowali w ubiegłym roku deweloperzy. – W ciągu ostatnich dziesięciu lat firmy deweloperskie oddały do użytku ponad milion mieszkań – wskazuje Grzegorz Kiełpsz. - Mimo wzrostów, dalej jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o liczbę mieszkań na 1 tys. mieszkańców, a setki tysięcy rodzin o własnym M mogą tylko marzyć.
Nawet milion mieszkań „z plusem” do 2030 roku zapowiadało PiS przed poprzednimi wyborami. Teraz ogłasza wygaszenie sztandarowego programu, który zakończył się spektakularną klęską. Jednocześnie padają kolejne obietnice, które podaży mieszkań jednak nie zwiększą.
Najemcy lokali z niesławnego programu dostaną oferty wykupu na preferencyjnych warunkach – zapowiada resort rozwoju.
Nawet na trudnym rynku dochodzi do walki o nieruchomości i licytacji. Pośrednicy mówią o najgorętszych ofertach.
Lokale drożeją, ale realny wzrost cen jest mniejszy niż zmiany średnich cen ofertowych – dowodzi tzw. wskaźnik inflacji mieszkaniowej. Kolejnych zwyżek spodziewa się ponad 76 proc. deweloperów.
Przybywa ofert mieszkań na wynajem. Właściciele dłużej czekają na lokatorów. Część najemców zmieni zdanie i kupi lokal na tani kredyt.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
W 2024 r. aż 44 proc. kupujących poszukiwało mieszkania jednocześnie na rynku wtórnym i pierwotnym – wynika z analiz Nieruchomosci-online.pl.
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Rada miejska Barcelony i organizacja non profit Fondació Habitat 3 osiągnęły porozumienie w sprawie odkupienia budynku mieszkalnego Casa Orsola od funduszu Lioness Inversiones. Lokatorzy mogą już spać spokojnie. Tysiące innych w tym mieście muszą nadal walczyć.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas