19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 23:37 Publikacja: 14.06.2023 11:58
Najemcy mieszkań + mogą się stać ich właścicielami. Wizualizacja osiedla w Dębicy
Foto: Mat.prasowe
Sztandarowy program PiS Mieszkanie+ odchodzi do historii. Jego zamknięcie – po siedmiu latach od hucznego ogłoszenia - minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział w połowie maja w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Deklarował wtedy, że najemcy lokali na osiedlach PFR Nieruchomości powstałych w ramach rynkowej części wygaszanego programu będą się mogli stać ich właścicielami.
Dwie drogi do własności
O ok. 5 proc. w ciągu roku mogą zdrożeć nowe mieszkania. Stabilizacja cen byłaby możliwa, gdyby podaż dogoniła popyt. A na to się nie zanosi, bo brakuje gruntów, brakuje planów miejscowych, a procedury administracyjne się wydłużają.
Najemcy lokali z niesławnego programu dostaną oferty wykupu na preferencyjnych warunkach – zapowiada resort rozwoju.
Deweloperzy chcą, by rząd uwolnił tereny rezerwowane pod nieudany program. To szansa na zmniejszenie cen lokali.
Nawet milion mieszkań „z plusem” do 2030 roku zapowiadało PiS przed poprzednimi wyborami. Teraz ogłasza wygaszenie sztandarowego programu, który zakończył się spektakularną klęską. Jednocześnie padają kolejne obietnice, które podaży mieszkań jednak nie zwiększą.
Zapowiedź taniego kredytu na 2 proc. ożywiła rynek nieruchomości. Podrożeć mogą małe mieszkania, o które z beneficjentami programu dopłat rywalizują inwestorzy.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas