19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.01.2025 21:19 Publikacja: 11.05.2023 21:10
Foto: mat. pras.
Po wyjątkowo słabym 2022 r., kiedy to sprzedaż nowych mieszkań spadła o połowę, na rynku deweloperskim widać symptomy ożywienia. W jakim punkcie jest mieszkaniówka?
Rynek zaczyna wychodzić z dołka. W ubiegłym roku rzeczywiście sprzedawało się mniej mieszkań, choć w naszej firmie spadki nie były tak dotkliwe jak u konkurencji. Mamy ściśle dopasowaną ofertę, inwestycje są adresowane do klientów, którzy nie posiłkują się kredytem hipotecznym. Gdyby nie wojna i zawirowania gospodarcze, to sprzedalibyśmy jeszcze więcej mieszkań, może nawet o 30–40 proc.
65 proc. pośredników prognozuje, że popyt na mieszkania z rynku wtórnego w najbliższych miesiącach jeszcze wzrośnie – wynika z badania portalu Nieruchomosci-online.pl. Sprzedający liczą na wzrost cen.
Przeciętnemu klientowi trudno dziś kupić lokal. Potwierdzają to kolejne odczyty barometru nastrojów przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości" „Rzeczpospolitej". Ale ceny mieszkań nie spadają.
Dla kupujących luksusowe apartamenty to nie cena jest najważniejsza, ale wyjątkowy adres, widok z okna, udogodnienia.
Rozrzedzenie zabudowy osiedli nie zwiększy dostępności mieszkań, ale podniesie ich ceny – alarmują eksperci.
1,5 miejsca dla aut na lokal budowany na mocy specustawy mieszkaniowej – zakłada ustawa deregulacyjna. – To dramatyczny błąd. Zablokuje inwestycje – alarmuje branża.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Sprzedaż mieszkań będzie powoli rosła – oceniają analitycy portalu Tabelaofert.pl. Czy wzrosną też ceny?
Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na istotne zmiany w opodatkowaniu, które weszły w życie 1 stycznia. Kluczowym aspektem tych zmian jest wprowadzenie nowych, niezależnych od prawa budowlanego definicji budynku i budowli.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Rok 2024 na rynku inwestycji w nieruchomości był o wiele lepszy niż poprzedni – wynika z analiz firmy doradczej CBRE. Co dalej?
Osiedle spółki Atal powstanie przy ul. Hipotecznej w Łodzi. Ogólnopolski deweloper wprowadził do sprzedaży ponad 200 mieszkań.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas