Aktualizacja: 19.02.2025 21:36 Publikacja: 04.05.2023 11:58
Foto: Adobe Stock
- Obserwowanie rynku mieszkaniowego w ostatnim czasie może dostarczyć bardzo zróżnicowanych emocji. Z jednej strony, wbrew oczekiwaniom części ekspertów i dużej części społeczeństwa, mieszkania wcale nie chcą zacząć tanieć, a na rynku deweloperskim coraz więcej wskazuje na podwyżki stawek – podkreśla Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics. - Przy wysokiej inflacji przeciętnemu Polakowi trudno kupić mieszkanie. Potwierdzają to kolejne odczyty barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości" „Rzeczpospolitej". Zarówno w Krakowie, Warszawie, jak i we Wrocławiu wskaźnik ten jest na historycznie najniższym poziomie lub bardzo blisko tego punktu.
Mieszkania premium, w przeciwieństwie do lokali z segmentu popularnego, są odporne zarówno na rynkowy kryzys, jak i na upływ czasu. Zyskują na wartości co najmniej 10 proc. rocznie. Można też zarabiać na ich wynajmie.
Nowe mieszkania znów drożeją. Na rynku wtórnym ceny idą w górę w większości miast – wynika z raportu Metrohouse i Credipass.
Ofert najmu mieszkań przybywa, chętnych brakuje, czynsze spadają – wynika z analiz portali Morizon.pl i Gratka.pl.
1,5 miejsca dla aut na lokal budowany na mocy specustawy mieszkaniowej – zakłada ustawa deregulacyjna. – To dramatyczny błąd. Zablokuje inwestycje – alarmuje branża.
W sześciu największych miastach sprzedaż nowych lokali spadła w ubiegłym roku do poziomu z 2013 r. A ceny od tego czasu wzrosły niemal dwukrotnie – podaje portal Tabelaofert.pl.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
W 2024 r. aż 44 proc. kupujących poszukiwało mieszkania jednocześnie na rynku wtórnym i pierwotnym – wynika z analiz Nieruchomosci-online.pl.
Ledwie resort rozwoju ogłosił założenia nowego programu mieszkaniowego, a już pojawiły się pierwsze oferty lokali „z rządową dopłatą”. Czy projekt może wywołać gorączkę na rynku?
Rada miejska Barcelony i organizacja non profit Fondació Habitat 3 osiągnęły porozumienie w sprawie odkupienia budynku mieszkalnego Casa Orsola od funduszu Lioness Inversiones. Lokatorzy mogą już spać spokojnie. Tysiące innych w tym mieście muszą nadal walczyć.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Spółki komunalne zarządzające infrastrukturą przesyłową często eksploatują urządzenia posadowione na cudzych nieruchomościach. Na jakich zasadach mogą korzystać z tych gruntów?
Zasiedzenie może obejmować udział we własności lokalu, jednak nie dotyczy sytuacji, w której dana nieruchomość nie została jeszcze wyodrębniona jako samodzielny lokal. Nie jest więc możliwe np. zasiedzenie pokoju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas