Bezpieczny kredyt 2 procent na mieszkanie przeszedł pierwsze sito sejmowe

Minister Piotr Uściński postawił w zakład swoją roczne uposażenie ministra przeciwko obietnicy opozycji wprowadzenie kredytu mieszkaniowego zero procent.

Publikacja: 12.04.2023 14:05

Bezpieczny kredyt 2 procent na mieszkanie przeszedł pierwsze sito sejmowe

Foto: Adobe Stock

Ocena projektu kredytu z państwowa dopłatą na pomoc Państwa ma pomóc osobom do 45. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania, bez zaskoczenia. Strona rządowa zarzuciła opozycji brak pomysłów na ratowanie rynku mieszkaniowego. Dokładnie to samo usłyszał od opozycji rząd. Poseł Adrian Zandberg, nazwał projekt ustawy polewaniem pożaru benzyną.

- Kolejne rządy robiły to samo. Najpierw wlewały miliardy z budżetu do systemu bankowo-kredytowego, po czym ze zdziwioną miną patrzyły jak ceny mieszkań rosły. Wszyscy wiedzą, dlaczego dzisiaj ustawa trafia do Sejmu, nie macie pomysłu na mieszkania, położyliście Mieszkanie Plus. Jedyne, co zostało to wciskać ludziom kredyty – podnosił poseł Zandberg.

Czytaj więcej

Zrozumieć umowę deweloperską i nie zostać bankrutem

Ustawy bronił wiceminister Piotr Uściński, zaprzeczając zarzutom o nieprawdziwych wyliczeniach potencjalnych beneficjentów, jacy będą mogli z niego skorzystać.

Piotr Uściński

Piotr Uściński

Foto: PAP

- Jakiś TikToker powiedział, że 700 osób będzie mogło skorzystać z programu i opozycja to powtarza. Czy nie stać was na własne wyliczenia? Wystarczy przeczytać art. 26 ustawy, w którym opisany jest mechanizm przekazywania pieniędzy – grzmiał z mównicy sejmowej wiceminister Piotr Uściński.

Bezpieczny Kredyt przewiduje w 2023 r. ok 10 tys. kredytów, jakie banki będą mogły udzielić w ramach programu. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych, malejących z czasem. Wartość kredytu nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys., gdy kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma, co najmniej jedno dziecko.

Czytaj więcej

Bezpieczny kredyt na pierwsze mieszkanie idzie do Sejmu

Opozycja zgłosiła propozycję odrzucenia projektu ustawy, ten zgodnie z przewidywaniami przepadł w głosowaniu. Tylko 17 posłów go poparło. Projekt tym samym trafi do komisji sejmowej, gdzie będzie dalej procedowany razem z autopoprawką, którą dopisano niemal w ostatnim momencie. Zawarto w niej przepisy, które mają ograniczyć cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich na osoby inne poza rodziną, a także zwiększyć tegoroczny limit wydatków na budownictwo społeczne i komunalne.

Projekt wprowadza też specjalne konto oszczędnościowe, na które zainteresowani będą mogli składać po min. 500 zł miesięcznie na przyszły zakup mieszkania. A państwo będzie im gwarantowało dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe (druki nr 3096 i 3096-A)

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?