Wynajem biur coraz droższy. Ale chętni są

Najemcy biur muszą się mierzyć ze wzrostem stawek najmu i kosztów wykończenia powierzchni.

Publikacja: 21.03.2023 13:32

Wynajem biur coraz droższy. Ale chętni są

Foto: Walter Herz

aig

- Trzy lata od wybuchu pandemii, po przejściu na hybrydowy model pracy, możemy mówić o zastoju inwestycyjnym na rynku biur. Niesprzyjająca budowie nowych obiektów koniunktura gospodarcza w Polsce i na świecie, presja inflacyjna oraz rosnące koszty budowy i finansowania inwestycji spowodowały, że inwestorzy bardzo rzadko rozpoczynają nowe inwestycje – podkreślają eksperci firmy doradczej Walter Herz. – Inwestorzy podejmują decyzje bardzo ostrożnie, mimo że popyt na biura jest nadal duży.

Optymalizacje i modernizacje

– W 2022 r. warszawski rynek biurowy wrócił do najlepszych okresów pod względem popytu. Ograniczona nowa podaż i duże zainteresowanie wynajmem spowodowały, że w Warszawie odnotowaliśmy spadek wskaźnika wolnej powierzchni – mówi cytowany w komunikacie Bartłomiej Zagrodnik, dyrektor generalny Walter Herz. - W tym roku spodziewamy się kontynuacji tego trendu, za którym pójdą podwyżki czynszów. Nieduży wzrost stawek najmu odnotowaliśmy już pod koniec minionego roku, a w tym roku mamy do czynienia z dalszą waloryzacją stawek. W odróżnieniu od Warszawy, w regionach nie ma takiej presji na podwyżki z uwagi na większą dostępność powierzchni biurowej – tłumaczy.

Doradcy Walter Herz spodziewają się, że w tym roku popyt na biura ze względu na rosnące koszty wynajmu i wykończenia powierzchni nieznacznie zmaleje. - Stoi za tym coraz powszechniejsza weryfikacja zapotrzebowania na przestrzeń do pracy związana z jej nowym modelem. Najemcy rewidują zapotrzebowanie na biura, optymalizują wielkość zajmowanych powierzchni, jednocześnie podnosząc ich standard – mówią. – W tym roku wzrośnie też zainteresowanie rozwiązaniami, dzięki którym można zmniejszyć opłaty eksploatacyjne i koszty mediów. Właściciele budynków będą się koncentrować na idei ESG.

W związku z rosnącymi wymaganiami środowiskowymi w najbliższym czasie starsze obiekty biurowe będą modernizowane. 

Rekordowy popyt

Analitycy Walter Herz podkreślają, że popyt na biura w Warszawie był w ubiegłym roku rekordowy. - Przyczynił się do tego także biznes przenoszony zza wschodniej granicy. W 2022 r. do najemców trafiło ok. 846 tys. mkw. biur, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Firmy celowały przede wszystkim w lokalizacje centralne (wynajęto tam ok. 60 proc. powierzchni) – wskazują.

Jarosław Zdzitowiecki z Walter Herz zwraca uwagę, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku najemcy byli zainteresowani także biurami poza centrum Warszawy. – Wynajęto tam prawie dwa razy więcej powierzchni niż w centralnym obszarze miasta. Oznacza to, że firmy zaczynają poszukiwać oszczędności, o czym może świadczyć także rosnący udział renegocjacji umów – informuje Jarosław Zdzitowiecki.

W 2022 r. warszawski rynek biur powiększył się niemal o 236 tys. mkw. powierzchni. Oddano m.in. wysokościowiec Varso Tower w kompleksie Varso Place ( 64 tys. mkw. powierzchni) i wieżę Forest Tower ( ponad 51 tys. mkw.), biurowiec P180 ( 32 tys. mkw.) oraz budynki w kompleksie Skysawa (ponad 31 tys. mkw.).

W budowie jest o połowę mniej biur niż rok wcześniej. W stolicy powstaje ponad 203 tys. mkw. powierzchni, podczas gdy w szczycie hossy w 2019 roku było to 800 tys. mkw. Trwa budowa The Bridge, Lixa, Vibe i kompleksu Drucianka Campus. W przygotowaniu są m.in. Upper One, T22 czy The Form.

- Przyrost podaży biurowej w tym i przyszłym roku spadnie w stolicy do ok. 80 tys. mkw. Duża chłonność warszawskiego rynku powoduje, że maleje współczynnik pustostanów, dziś to ok. 10,7 proc. To zjawisko odwrotne do obserwowanego w największych europejskich ośrodkach biznesowych, co świadczy o dużym potencjale lokalizacji – mówią analitycy Walter Herz.

Na rynkach regionalnych sytuacja jest nieco inna niż w Warszawie. Buduje się więcej, poziom pustostanów (ponad 15 proc.) nie spada i może jeszcze wzrosnąć w miarę oddawania kolejnych obiektów. Pod koniec 2022 r. w regionach powstawało ok. 620 tys. mkw. biur. Najwięcej we Wrocławiu - ponad 190 tys. mkw. W Katowicach deweloperzy budowali 130 tys. mkw. powierzchni, a w Krakowie ponad 100 tys. mkw.

Nieruchomości
Biurowce najwyżej klasy są droższe nawet o 45 proc.
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Nieruchomości
Nasze bardzo cenne biura
Nieruchomości
Gdzie jest najwięcej nowoczesnych biurowców
Nieruchomości
Benefity w epoce postcovidowej
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Nieruchomości
Karty lunchowe, wygodne meble i wsparcie psychologiczne